Рейтинг пользователей: / 1
ХудшийЛучший 

Інформаційно-ресурсний центр - Віртуальні виставки

Цикл виставок “Забуті імена”

Всесвіт Олеся Бердника (1926-2003)

“Тяжка доля — бути людиною. Але й прекрасна. Покликання Людини —  вражаюче: одухотворити Всесвіт променем Розуму й Любові”.
                                    Олесь БердникЮний друже!

Відкрий для себе нове ім'я Олеся Бердника — одного із найвизначніших українських письменників другої половини ХХ сторіччя, нашого земляка, який народився в селі Вавилово Херсонської, а нині Миколаївської області.

Твори Олеся Бердника  — це інтелектуальне мистецтво, якого так бракує сучасному читачеві. Його герої живуть за законами Всесвіту, де панують Добро, Любов, Гармонія і Краса.


Наукова фантастика, історична та філософська проза, поезія — усі ці види літератури знайшли відображення у творчості автора, чиї науково-фантастичні романи були культовими для молоді 60-70 років і який зараз повертається до читачів ХХІ століття. З цікавістю й захопленням шанувальники фантастичного жанру відкривали чергову книжку улюбленого автора. Читаючи його твори, несподівано для себе поринаєш у дивний світ — світ закоханості ужиття, світ фантастичності,  медитації, добра, істини й духовності.

О. Бердник отримав нагороду “Філософський камінь” за заслуги перед фантастикою від Міжнародного фестивалю фантастики “Зоряний міст”. Від Миколївського фестивалю фантастики “Планета 8141 Nikolaev” — спеціальний приз “Пророк у Вітчизні”. Багато хто називає Олеся Бердника своїм учителем. Але він, як і Сократ, ніколи не вважав себе наставником: “Я не учитель, я друг і натхненник... І якщо комусь близькі мої погляди й думки — ми супутники на вічній дорозі пошуку...”.

Запрошуємо і тебе у Всесвіт Олеся Бердника  — таємничий і привабливий як зоряне небо.

Офіційний сайт письменника
http://berdnyk.com.ua/

 

Розділ І. Апостол Безсмертя


Бердник О. Камертон Дажбога : казковий роман-феєрія / Олесь Бердник. — Київ : Український письменник, 1995. — 471 с.

Фантастична феєрія «Камертон Дажбога» містить у собі дві книги: перша — це твір «Зоряний Корсар», що побачив світ ще 1971 року, друга книга «Зоряна веда» — це продовження роману. Вона була написана вже в 1990-х роках, отож, об'єднавши під загальною обкладинкою два твори, автор веде читача у нові перипетії звитяжних космічних мандрівок своїх героїв.

У романі-феєрії «Зоряний Корсар» молодий криміналіст Григір Бова несподівано стає учасником фантастичних подій. При загадкових і неймовірних обставинах зникла його кохана. В результаті настійних пошуків Бова потрапляє до жителів багатомірності. Перед ним постає захоплююча і мінлива панорама інакобутнього життя, сповненого гострих космічних конфліктів, напруженої боротьби за красу відносин, любові і подвигу в ім’я блага мислячих істот Безміру. Такий основний філософський і художній пафос фантастичного роману «Зоряний Корсар». Головний герой роману став духовним маяком для романтиків та шукачів світу Свободи.

Час, простір і розсип світів у «Зоряному Корсарі» стають грандіозною космічною ареною, на якій герої роману ведуть відчайдушну суперечку з невблаганним фатумом і шукають відповіді на одвічні питання: «Хто я? Навіщо я прийшов у цей світ? Хто його створив?»

«Камертон Дажбога» є продовженням роману «Зоряний Корсар». У цьому творі  романтика і ліризм в стосунках героїв наскрізь переплетені з глибокими авторськими філософськими узагальненнями, котрі в свою чергу ґрунтуються на знанні древніх філософських вчень і провідних релігійних течій. Космогонії древніх гармонійно поєднані з сучасними астрономічними і фізичними науковими знаннями, і тому події, що відбуваються з героями роману, сприймаються підготовленим читачем як цілком ймовірне дійство в одній з мільярдів можливих спіралей розвитку еволюції Всесвіту.

Красною ниткою крізь весь роман проходить ідея неповторності людської душі, роздуми над проблемами духовного розвитку людини. Ці роздуми, здебільшого, проходять у вигляді бесід персонажів — Зоряного Корсара, Горениці, Громовиці та інших. Багатомірність простору ставиться в основу розвитку. Саме багатомірність, як стверджує Олесь Бердник, сприяє розвитку тонких відчуттів, розвиває духовне сприйняття — на відміну від прагматичного і суто матеріального, що уособлюють тривимірний світ. “Космос віддзеркалюється в кожній росинці, в зіниці кожного ока”, — казали древні мудреці і ці слова наводить і далі розвиває Бердник. Автор у своєму романі піднімає питання про космічну свідомість людини.


Бердник О. Чаша Амріти : роман-феєрія, історична повість-феєрія / Олесь Бердник. — Київ : Дніпро, 1989. — (Романи й повісті).

Один з найвідоміших творів Олеся Бердника — роман «Чаша Амріти» — розповідає про людину, яка загрузла в щоденній рутині, але зрештою віднайшла сенс життя у служінні іншим. У виразних персонажах ми впізнаємо своє оточення: у приземлених та негативних — можливо себе та тих, чию компанію розділяємо неохоче, у позитивних — якими ми повинні бути самі та кого хочемо бачити навколо себе. Роман сповнений філософських роздумів про життя, Всесвіт та людську несправедливість. Це загальна риса творів Олеся Бердника. Але його філософія — це не кабінетна професорська наука, а проста мудрість хлібороба, нерозривно пов’язаного з природою.

Дія роману починається в час Другої світової війни і розгортається через кілька десятиліть по тому. Український солдат Михайло Сагайдак у німецькому полоні знайомиться з американським льотчиком Гаррі Соуном та індусом Свамі Рішідевою. Образ Свамі майже містичний — він володіє майстерністю йогів, зокрема навчився довго обходитись без їжі, спілкуватись на відстані зі своїм учителем, а також загалом дуже мудра та освічена людина, знає багато мов, серед них і українську. Вміння Свамі Рішідеви, а також мужність та рішучість друзів допомагають їм втекти. Але Свамі свято виконує заповідь учителя: не використовувати ці вміння заради власної вигоди. Тож він бере з товаришів  клятву — присвятити свої врятовані життя служінню людям.

Автор торкається тем, які зараз у багатьох людей викликають інтерес чи навіть захват: окультне підґрунтя Третього Рейху, Шамбала, інопланетні «старші брати» серед нас, розвиток надприродних здібностей людини. Ті, у кого викликають трепет імена Миколи Реріха, Марії Блавацької чи Гвідо фон Ліста, обов’язково знайдуть для себе багато цікавого у романі «Чаша Амріти».
Бердник О. Вибрані твори / О. Бердник. — К. : Книга, 2007. — 352 с.

У романі “Зоряний корсар” молодий криміналіст Григір Бова несподівано стає     учасником фантастичних подій. При загадкових і неймовірних обставинах зникла його кохана. В результаті настійних пошуків Бова потрапляє до жителів  багатомірності. Перед ним постає захоплююча і мінлива панорама інопланетного життя, сповненого гострих космічних конфліктів.

До збірки увійшла також повість “Мати” — зворушливий монолог космонавта перед польотом у далекі світи. Разом з героєм повісті ми переживаємо за долю його матері й одночасно можемо побачити й життя своєї рідної неньки: знайомими видаються її риси вдачі, її життєві уроки — так майстерно зумів узагальнити Олесь Бердник цей образ.Бердник О. П. Хто ти? : роман-симфонія / О. П. Бердник.  — К. : Дніпро, 1987. — 518 с.

Яку життєву дорогу обрати, щоб не втратити сенс буття? Це питання хвилює багатьох молодих людей. Можливо вони знайдуть відповідь у романі “Хто ти?”, який розповідає про найдраматичніші часи минулого, про смерть і страждання, зраду й вірність, пам'ять і забуття,трагедію розлуки і падіння душі...

Тільки відгуляли весілля молода пара Горенків — вчителька Олена і починаючий композитор Микола, як війна вже розлучила їх, розвела по різним партизанським загонам. Про подальшу долю героїв дізнаєтесь, прочитавши цей роман.

 


Бердник О. П. Вогнесміх : роман-феєрія / О. П. Бердник. — К. : Рад. письменник, 1988. — 542 с.

Молодий журналіст Гриць Гук, завдяки несподіваній зустрічі в горах Кавказу з дивним юнаком, який оволодів можливістю генетичної самотворчості, стає учасником неймовірних подій і пригод. Герої книги — старий хлібороб Василь Гук, його сини — космонавт, кібернетик, і доньки — біолог і вчителька — вболівають за долю матері-Природи.

Фантастичні події в книзі переплітаються з реальним часом.


 


Бердник О. П. Пітьма вогнища не розпалює... : психоаналітична феєрія / О. П. Бердник. — К. : Укр. письменник, 1993 — 303 с.

Науково-фантастичний роман відомого письменника-фантаста — це гостросюжетна розповідь про найболючіші проблеми 20 століття. Роман охоплює минуле, сучасне й прийдешнє Землі:  епоху трипільської культури, період формування Січі Запорозької, ХХ вік з аналізом феномена Гітлера й Сталіна, і ХХІ з його футурологічними колізіями. В книзі використано автобіографічний матеріал.

 

 


Бердник О. П. Вогняний вершник : феєрії / О. П. Бердник. — К. : Молодь, 1989. — 368 с.

Герої повісті-феєрії “Вогняний вершник” живуть в майбутньому — двоє молодих вчених-астрономів. Їх маленька дочка Віола, котру назвали на честь загинутої подруги, не тільки зовні нагадує її. Батьки доходять висновку, що і її душа — це душа Віоли. Їм невідома доля Віоли і Віктора — двох дослідників, які пропали безвісті в космічному просторі.

Якщо ви хочете дізнатися, які події відбувалися з героями і які пригоди їх чекали, то прочитайте цю повість.

 Бердник О. П. Лабіринт Мінотавра : повісті / О. П. Бердник. — К. : Веселка, 1990. — 407 с.

До цієї збірки увійшло три повісті. Повість-легенда “Лабіринт Мінотавра” розповідає про прекрасне і трагічне життя Гіпатії — жінки-вченого, оригінального мислителя, математика, астронома ІV століття.

В центрі другої повісті — “На вогні святому спалимо розлуку” — життя й пригоди праслов'янського хлопця Зореслава, що шукає “живу воду”.

Третя повість “Хто зважиться — вогняним наречеться” — знайомить читача з юними сміливцями, які летять  до далеких світів.

Бердник О. П. Дике поле : історична повість-феєрія / О. П. Бердник // Чаша Амріти : роман-феєрія / О. П. Бердник. — К. : Дніпро, 1989. — С.197-269.

Історична повість-феєрія “Дике поле” — майже реалістичний твір про те, як в кінці ХVI століття молода жінка пішла воювати з турками, переодягнувшись в чоловічу одежу. Спонукало її до цього бажання визволити свого коханого із турецького полону. Феєричного в повісті є те, що долю молодого козака і козачки наворожила правічна Баба в Дикому лісі в ніч на Івана Купала.

 

 

 

 

Розділ ІІ. Зоряний корсар української фантастики

«Людино, вибери свою долю: серце дитини, меч воїна, крила орла…»
Олесь БердникБердник Олександр // Живлюща сила ємигії : літературна антологія Миколаївщини / [гол. ред. В. І. Шуляр ; укл. І. Ю. Береза, П. М. Водяна, В. І. Марущак та ін.]. — Миколаїв : Іліон, 2014. — С. 27-28.

Одна із статей літературної антології присвячена видатному письменнику-фантасту, футурологу, філософу, одному із організаторів та активних учасників Української Гельсінської групи — Олесю Павловичу Берднику.

Його мала батьківщина — село Вавилове на Снігурівщині Миколаївської області — невеличка цяточка в безкрайніх просторах Всесвіту. Саме тут ще дитиною письменник відчув своє глибинне українське коріння, усвідомив себе носієм духовних цінностей, дарованих пращурами з минулих сторіч і тисячоліть. Гордість за свій український рід і його прадавню історію, а водночас біль за кривди й спустошення батьківської землі загартовували Олеся, готували до життєвих герців за перемогу добра і справедливості. Цей безмір любові до людей та до матері-України пізніше не раз буде виливатись у надзвичайно емоційних поезіях-дослідженнях на теми давнини й сучасності.


Качуровський І. Повість «Прометей» на тлі Бердникової творчості / Ігор Качуровський // Променисті сильвети : [Лекції, доповіді, статті, есеї, розвідки] / Ігор Качуровський. — Київ : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. — С.616-630.

У книзі Ігор Качуровський висвітлює постаті майстрів українського слова, чільне місце серед яких займає Олесь Бердник. Одна з літературознавчих розвідок присвячена двадцять другій книжці письменника — повісті «Прометей», яка вперше вийшла в українському видавництві в Мюнхені.

Повість «Прометей» дає нам відомості про релігійно-світоглядові суперечки перших віків християнства, зокрема про вчення гностиків. Олесь Бердник вкладає в уста одного з персонажів розповідь про святу Мудрість — Софію: «З правіку існує, є, не припиняється й не виникає Єдине Нероздільне життя, всеосяжна Повнота. Вона обнімає всі сфери, всі можливості. І в тій повноті багато сутностей, і кожна з них — вільна. Їх єднання свобідне, незалежне, любовне».

В своїй повісті Олесь Бердник використовує засіб сну, який більшою чи меншою мірою передвіщає події. А коли той сон починає здійснюватися, читач відчуває подув чогось незбагненного, надприродно-таємничого. І ця таємничість магнетично притягує читацьку уяву, бо, як каже східна мудрість, немає нічого сильнішого над таємницю.

Велика заслуга автора, що він дав твір із певної доби саме в тій літературній формі, котра тій добі найбільш притаманна.


Старовойт Л. Внесок Олеся Бердника в розвиток української фантастики / Людмила Старовойт // Література Миколаївщини : навчальний посібник / Людмила Старовойт. — Миколаїв : Іліон, 2014. — С. 66-71.

Літературно-критична стаття Людмили Старовойт присвячена творчому доробку Олеся Бердника який вельми солідний. Основне місце в ньому займають фантастичні романи й повісті, є також твори на історичну тематику.

У всіх фантастичних романах і повістях Олеся Бердника витає дух нестримного польоту, вічного дерзання думки. Це гостросюжетні оповіді про найболючіші проблеми нашого життя, про минуле, сучасне і прийдешнє Землі. Автор веде розмову про космоісторичну естафету віків, про сенс буття, долю цивілізації. Він подає на суд читача власні футурологічні роздуми, створює свою казкову візію перетвореного людства й життя в колі Любові, Світла, Краси — Країну Свободи — Світонію, Нову Республіку Духа, мета якої — «свобода духовного вияву у невичерпності Буття». Автор дає нам один-єдиний критерій шукань дороги до Нової Республіки Духа — це Радість або Любов, Свобода, Істина, що є її складовими.


Шитюк М. М. Бердник Олександр Павлович / М. М. Шитюк, Є. Г. Горбуров, К. Є. Горбуров // Землі української постаті знані : навчальний посібник / М. М. Шитюк, Є. Г. Горбуров, К. Є. Горбуров. — Миколаїв : Вид-во ЧДУ ім. П. Могили, 2011. — С.77-81.

У книзі зібрано науково-популярні нариси про відомих українців. Серед них височіє титанічна постать Олеся Бердника. Коли на літературних вечорах він брав слово, зал завмирав, а його думки й емоції вибухали динамітом. На вулиці чоловіки поштиво поступалися йому шляхом, жінки, потрапивши в поле тяжіння його постаті, мимохіть притишували ходу, старенькі бабусі хрестилися йому вслід. У зовнішності письменника й справді було щось від мудрого євангеліста чи й навіть пророка: могутня статура, впевнена хода, оригінальний костюм, пронизливі очі, добре обличчя. Коли він ішов, здавалося, що його несуть над землею невидимі крила.

Визнання читачів — ось найбільша нагорода для Олеся. Його книги пам'ятають і люблять. Він отримував багато листів від свої читачів. Багато хто називає Олеся Бердника своїм учителем. Але він, як і Сократ, ніколи не вважав себе наставником. Ті, хто хотів, а таких завжди багато, самі в нього вчилися.

Олесь Бердник часто виступав перед своїми читачами. Приймали його і в Миколаєві — на початку 70-х років письменник зустрічався із студентами Миколаївського кораблебудівного інституту.

Згідно з дослідженнями, проведеними в Канаді, Олесь Бердник входить до першої десятки східноєвропейських авторів, чиї твори перекладені англійською, французькою, німецькою, болгарською, російською, польською, японською, угорською, естонською, киргизькою та іншими мовами. Географія творів фантаста дійсно величезна.