Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Інформаційно-ресурсний центр Віртуальні виставки Бунтівний корсар Даніель Дефо (близько 1660-1731)

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Інформаційно-ресурсний центр - Віртуальні виставки

Цикл «Забуті імена»

“Я прожив незвичайне життя...”.
Даніель Дефо


Друже!

Даніель Дефо, англійський письменник, славетний творець знаменитого Робінзона Крузо, — одна із самих загадкових літературних постатей своєї епохи. В його біографії до сіх пір залишається багато темних місць. Дата його народження точно не визначена. Не ясна до кінця роль Дефо в закулісних інтригах і політичній боротьбі того часу: біографи і зараз відкривають все нові і нові факти. Доповнюється і уточнюється величезний список його творів (не романів, а багаточисельних памфлетів і журнальних нотаток): більшу частину своїх літературних робіт Дефо публікував анонімно.


Даніель Дефо залишив наступним поколінням близько 400 праць, 250 з яких були опубліковані за життя автора. Але світову славу йому приніс тільки один твір — про Робінзона Крузо.


Дефо Д. Робінзон Крузо / Д. Дефо. — Донецьк : БАО, 2007. — 256 с. — ( Бібліотека світового бестселера ).

Цю надзвичайну книжку англійського письменника ось уже кілька століть люди різних поколінь читають і перечитують у багатьох країнах світу. Це навіть не книжка і не персонаж, а щось більше: людина-міф, від віку до віку він існує, зазнаючи нових пригод, обростаючи легендами. Ім’я головного героя спричинило появу поняття робінзонада, яке означає традиційний у літературі сюжет, побудований на зображенні життя й випробувань персонажа, що потрапив в екстремальні умови, з певних причин був позбавлений людського товариства. Це твір про те, як людина завдяки розуму, самовідданій праці, мужності, наполегливості, оптимізму здатна вижити в найтяжчих умовах. Тут приваблює все – щира, проста оповідь, екзотика далеких країн, захоплюючий сюжет, непересічний характер героя. У романі майстерно описано незвичайні пригоди моряка Робінзона Крузо, який після корабельної аварії опинився на безлюдному острові, прожив там 28 років…

Перший роман “Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо” написаний як вигадана автобіографія моряка із Йорка. Сюжет роману був зумовлений насамперед інтересом англійського суспільства до географічних відкриттів та мандрівок. Однак безпосереднім поштовхом до створення “Робінзона Крузо” стала книга Вудза Роджерса “Подорож на кораблі навколо світу”, видана в Англії 1712р. Книга містила сюжет про долю шотландського моряка Олександра Селькірка, якого знайшов капітан Роджерс на острові архіпелагу Хуан Фернандес в Тихому океані (сьогодні цей острів носить ім'я літературного героя Дефо). Реальна історія, покладена в основу сюжету роману Дефо, надає твору особливої правдоподібності. Достовірності оповіді сприяє й форма щоденника. У центрі роману не тільки екзотика безлюдного острова й захоплюючі пригоди, а й людина, її переживання, почуття, коли вона залишилася сам-на-сам з природою.

Письменник ніби звертається до читача: “Ось такий він, сміливий і сильний, енергійний і людяний, герой нашого часу. Ось так треба діяти в житті і не боятися будь-яких випробувань”.

Другий роман “Подальші пригоди Робінзона Крузо” менш відомий. У Радянському Союзі він не видавався з 1935 по 1991 роки. У романі вже старий Робінзон відвідав свій острів, втратив П'ятницю і змушений пройти всю Росію, щоб дістатися Європи. 8 місяців він проводить у Тобольську, потім через Архангельськ відпливає до Англії.

Існує і третя книга — «Серйозні роздуми Робінзона Крузо»: це збірка есе на моральні теми, в якій ім'я Робінзона використано взагалі для того, щоб зацікавити читача.

Книга «Робінзон Крузо» — не тільки захоплююче читання. Вона може навчити сучасну людину багатьом речам. Ми звикли до благ цивілізації і не замислюємося про те, як би ми обходилися без них. Але в житті всяке може трапитися, і сьогодні люди потрапляють в екстремальні умови, коли змушені боротися за виживання. Як повести себе? Що робити? Де черпати сили і як не відчаятися? Якщо ви читали “Робінзона Крузо” Даніеля Дефо, ви будете готові до непередбачуваних ситуацій.

Відомі й інші твори про людей, які потрапили на безлюдний острів, — це “Таємничий острів” Жюля Верна, “Острів зниклих кораблів” Олександра Беляєва, “Повелитель мух” Уільяма Голдінга. Але першим в цьому ряду все ж стоїть “Робінзон Крузо”.


Дефо Д. Молль Флендерс : роман / Д. Дефо. — М. : Худож. лит., 1991. — 319 с.

За своє життя Дефо написав понад триста п’ятдесят творів найрізноманітніших жанрів. Романи “Молль Флендерс”, “Полковник Джек”, “Роксана”, а також деякі інші твори, стали прообразом історичного роману нового часу (“Щоденник чумного року”, “Мемуари кавалера” та ін.). Романи написані у формі мемуарів або біографій. У них передана історія життя героя і становлення його особистості. Його герої стикаються з жорстоким і бездушним світом. Кожен розраховує тільки на свої власні сили, винахідливість та спритність. Люди не гребують жодними засобами задля досягнення добробуту.

Події роману Дефо “Молль Флендерс”. відбуваються в Англії. Героїня — дочка каторжанина, котра народилася у в’язниці і виховувалася в притулку. Вона знає життя нетрів і щоденну боротьбу за існування. Молль Флендерс розумна, енергійна, вродлива, але життєві обставини змушують її стати злодійкою та авантюристкою. На шлях гріха її штовхають злидні, голод, жорстокість. Молль хотіла б іншої долі, вона намагається побороти свою власну “жорстокість і нелюдяність”, але їй це не вдається. “Злидні — справжня отрута чесноти”.


Дефо Д. Радости и горести знаменитой Молль Флендерс. Счастливая куртизанка, или Роксана / Д. Дефо. — Челябинск : Юж.-Урал. кн. изд., 1992. — 672 с.

Роман “Щаслива куртизанка або Роксана” Дефо написав у 1724 році. В основі роману — записи жінки, яка переступила загальновизнані моральні закони суспільства.

Прийнята при дворі чарівна Роксана має за плечима темне минуле: заради кар’єри вона стає негласною спільницею вбивства власної доньки. Роксана, жінка, яка на протязі небагатьох років перебувала в різних образах —  благородної дами, утриманки, повивальної бабки, ростовщиці, викрадачки дітей, переховувачки злодіїв і краденого — ця злодійка і наставниця злодіїв згодом покаялась.
Дефо Д. Робинзон Крузо. История полковника Джека / Д. Дефо. — М. : Правда, 1988. — 624 с.

1722 рік був плідний для Дефо. Він пише одну за одною три книжки, і серед них “Історія полковника Джека”. В цьому романі Дефо вперше виявив своє авторство. На титульному листі він написав: “Написано автором “Робінзона Крузо”.

В заголовку автор обіцяв, що Джек буде приймати участь у війнах і стане генералом, але в романі нічого подібного не відбувається. Замість того, щоб відзначитися на полі битви, Джек розводить табак на Віргінських плантаціях. Дефо своїх обіцянок не забув, просто змінились політичні обставини. “Істинно шляхетний” полковник Джек, котрий у дитинстві був безпритульним бродяжкою і злодюжкою, зазнавши всіляких життєвих злиднів, стає работорговцем.

Особливий інтерес в романі “Історія полковника Джека” викликає опис дитинства Джека. Дефо перший в літературі дав дуже докладний опис ранніх років героя, розповів про його тяжке дитинство.

Творчість Даніеля Дефо склала цілу епоху в розвитку англійської прози. Бажаємо Вам одержати задоволення від читання творів цього письменника!

Цікава стаття? Поділися нею з іншими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.