Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Краєзнавчий калейдоскоп Краєзнавчий календар Березень 2023: Віктор Зарудний

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Краєзнавчий калейдоскоп - Краєзнавчий календар

6 березня – 195 років від дня народження Віктора Івановича Зарудного (1828-1897), гідрографа, педагога, директора маяків Чорного і Азовського морів, віцеадмірала

В. І. Зарудний народився в селі Андріївці Ізюмського повіту Харківської губернії. У 1847 році отримав чин мичмана, служив на Чорноморському флоті. Для подальшого розвитку спеціальних знань був переведений на Балтійський флот, там прослухав курс математичних наук, працював над здійсненням магнітних спостережень. У 1853 р., вже лейтенантом, був направлений до Миколаєва для викладання морехідної астрономії та математики в юнкерських морських класах. У 1856 р. відбув у відрядження до Англії і Франції, де вивчав гідрографію, маячну справу, збирав матеріали щодо реформи морських навчальних закладів. Після повернення використовував отримані знання для організації гідрографічного відділення відповідно до тодішніх вимог.


У 1858 р. В. І. Зарудний був призначений помічником начальника гідрографічного відділення в Миколаєві. З 1863-го і наступні 25 років обіймав посаду начальника гідрографічного відділення та директора маяків Чорного і Азовського морів. Проводив магнітні спостереження і гідрографічні роботи, писав численні статті для «Морського збірника». Фанатично відданий своїй справі, навіть у чині контр-адмірала брав участь у роботах експедицій поряд із молодими офіцерами, вражаючи своєю невтомністю і енергією.

Водночас Зарудний не полишав і педагогічної діяльності. У 1864 році організував у Миколаєві «Елементарну школу Ільїних» за зразком англійських початкових шкіл, де наочне навчання і фізичний розвиток дітей були основою виховання. Цю школу можна вважати однією з перших спроб у Російській імперії заснувати дитячі садки.

У 1888 р. Віктор Іванович отримав чин віцеадмірала зі звільненням від служби. Помер 1 липня 1897 року в Харкові, де й похований.


Література:

Узбереги Божої ріки : історичний календар Миколаївщини, 1703-2003 / автор проєкту, упорядник і видавець В. О. Жадько. — Київ : СПД Жадько, 2003. — С. 135.

Електронні ресурси:

Биография Зарудный Виктор Иванович [Электронный ресурс] // Краткие биографии. — Электрон. дан. — Режим доступа: https://biographiya.com/zarudnyj-viktor-ivanovich/. — Название с экрана. — Дата просмотра: 02.03.2023.

Цікава стаття? Поділися нею з іншими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.