Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Краєзнавчий калейдоскоп Легенди рідного краю Легенди про Гидерим / упор. А. Кузьмович. — с. Велика Солона, Єланецький район Миколаївської області, 2020.

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Краєзнавчий калейдоскоп - Легенди рідного краю

За переказами та спогадами людей різних поколінь є кілька версій назви поселення Гидерим. Одна свідчить, що поселення з’явилося за часів російсько-турецької війни 1768-1774 рр., а назву отримало від прізвища Гидеримів — молдавської родини, що втекла від турецького гніту і знайшла на цих землях спокій та волю. Про турецьке хазяйнування в цих краях свідчать місцеві топоніми. На околиці села є поле, яке й досі називається “попелищем”. Поряд знаходиться долина — “мечетня”. Розповідають, що там стояла мечеть. Рештки її фундаменту існували ще у 20-х роках минулого століття.


Друга версія також пов’язана з боротьбою проти осман. Південні рубежі держави захищали бузькі козаки. Так от і поселення Гидерим пов’язують з Бузьким козачим полком, одна з частин якого могла розташуватися на території села, і воно могло отримати назву від прізвища козацького старшини Гидерима.

Свої самобутні назви мають і кутки села. “Рущина” — теперішній центр нашого села. Назва з’явилася після заселення його селянами з російських губерній. “Кодима”, “Куцитово” — ці кутки села заснували вихідці з Молдавії, котрі приїхали в наші краї з правобережжя Дністра, де панували османи. “Пулевичі” (назва існує й нині) іменовані на честь поміщика Пулевича. Він приїхав з Київщини зі своїми кріпаками і управителем. Землі на схід від річки Солоної були подаровані пану Пулевичу Катериною ІІ. Старі люди кажуть, що між переселенцями з “Рущини” та “Пулевичів” існувала запекла ворожнеча, але згодом вона зникла, і село зажило однією сім’єю.

Интересная статья? Поделись ею с другими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.