Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Творча лабораторія для фахівців Мережа юнацьких структурних підрозділів Бібліотечне обслуговування юнацтва в ЦБС області у 2013 році

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Творча лабораторія для фахівців - Мережа юнацьких структурних підрозділів

Сучасна бібліотека — це унікальний соціальний інститут, відмінними рисами якого є адаптаційний характер діяльності, стабільність і загальнодоступність. Бібліотека займає провідні позиції у вирішенні глобального завдання — побудові інформаційного суспільства.

Діяльність бібліотек області у 2013 році була спрямована на їх розвиток як культурно-дозвіллєвих центрів, місць спілкування та задоволення інформаційних потреб громади.

Обслуговування юнацтва в області здійснюють 472 бібліотеки системи Міністерства культури України. Мережа юнацьких структурних підрозділів в порівнянні з минулим роком не змінилася.

Згідно з даними Обласного управління статистики на 01.01.2013 року в Миколаївській області мешкає 91969 осіб віком від 15 до 21 року. Порівняно з показниками минулого року кількість юнацтва зменшилась на 5957 осіб. Але завдяки активному використанню нових креативних форм роботи, впровадженню комп'ютерних технологій в роботу бібліотек кількість читачів юнацького віку порівняно з 2012 роком збільшилась на 6885 осіб і становить 68779 осіб. Читачами обласної бібліотеки для юнацтва у 2013 році стали 7058 користувачів юнацького віку, що на 758 осіб більше, ніж у минулому році. Для статистики використовувалась цифра єдиної реєстрації читача.

Відсоток охоплення читанням збільшився з 62,8% до 74,8%. Найвищий показник охоплення читанням жителів юнацького віку мають Врадіївська (113,3%), Єланецька (100,8%), Вознесенська (92,5%), Новоодеська (91,7%) ЦБС. Найменший показник спостерігається в ЦБС м. Южноукраїнська (13,1%) та м. Очаків (19,9%).

Завдяки активній проектній роботі та тісній співпраці з соціальними партнерами значно збільшився парк комп'ютерної техніки у бібліотеках області. Це дало змогу надавати користувачам нові послуги, покращити якість бібліотечного обслуговування, забезпечити молоді вільний доступ до інформаційних ресурсів.

Завдяки Центрам вільного доступу до Інтернет бібліотеки Кривоозерської ЦБС впроваджують інноваційні бібліотечні послуги — це робота мобільного консультативного пункту “Правове поле” в режимі Skype-спілкування за участю спеціалістів районного управління юстиції, мережевий проект “Медіаграмотність”. В ЦРБ діє Пункт доступу громадян до офіційної інформації. Також читачі мають можливість скористатися власними гаджетами в зоні WI-FI. У 2013 році створено сайт Кривоозерської ЦБС.

У Новоодеській ЦБС працюють чотири центри “Вільний доступ до Інтернет”: у центральній районній бібліотеці, міській, Гур’ївській та Новопетрівській бібліотеках-філіях. Впровадження новітніх інформаційних технологій у роботу бібліотек сприяло розширенню спектру послуг — це і добір матеріалів для навчання та інформації дозвіллєвого характеру; конференції з письменниками та інтелектуальні турніри в режимі он-лайн; реєстрація учнів на ЗНО; подання заявок на вступ до вищих навчальних закладів тощо. Створення сайту Новоодеської ЦБС сприяє оперативному інформуванню користувачів про найцікавіші соціокультурні заходи, акції, книжкові виставки, цікаві бібліотечні програми.

На базі Центру вільного доступу до мережі Інтернет Березнегуватської ЦРБ було створено юнацький Клуб Інтернет-мандрівників “Travel+”, всі члени якого можуть подорожувати найдивовижнішими куточками планети.

6 сільських бібліотек-філій КЗ “Новобузька ЦБС” оснащено 10 комп'ютерами з доступом до мережі Інтернет.

5 бібліотек-філій Веселинівської ЦБС стали переможцями проекту “Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет” та отримали 12 комп'ютерів, 4 поліфункціональні пристрої, веб-камери і навушники. За минулий рік у Центрах вільного доступу до мережі Інтернет зареєстровано 957 користувачів, кількість відвідувань — 10342, з них 633 особи — учні, 53 — студенти.

На базі п'яти закладів Баштанської ЦБС працюють Центри вільного доступу до Інтернет — центральної та дитячої районних, Інгульської, Привільненської №1 і Христофорівської сільських бібліотек. У кінці 2013 року було придбано ще 4 комп’ютери для міської бібліотеки-філії №2, Виноградівської та Мар’ївської сільських бібліотек. Послугами Центрів вільного доступу до Інтернет Баштанської ЦБС у 2013 році скористались 1462 користувачі, з них 714 — юнацького віку. Кількість відвідувань Центрів — 8654, в тому числі юнацтва — 2626. На сайті Баштанської ЦБС розміщена інформація про історію бібліотек району, нові надходження літератури, масові заходи, бібліотечні проекти тощо.

У Арбузинській ЦБС 18 комп'ютерів (6 — у сільських бібліотеках) підключені до Інтернет. Центр вільного доступу до мережі Інтернет відкрито у Садівській бібліотеці-філії. Такі ж Центри діють в ЦРБ, Кавунівській і Семенівській бібліотеках-філіях. Для користувачів проводилися тренінги, навчання з основ комп’ютерної грамотності за темами “Ефективне використання Інтернет для молоді” та “Пошук потрібної інформації за допомогою Інтернет”.

Комп'ютерний парк Врадіївської ЦБС налічує 22 одиниці (12 — ЦРБ, 2 — РДБ, 4 — міська бібліотека-філія, 4 — сільські бібліотеки-філії). За рахунок гранту придбано 2 персональних комп’ютери з ліцензованим програмним забезпеченням, відеокамери, фотоапарати, студійні мікрофони, діапроектор, навушники, колонки. Сайт Врадієвської ЦБС постійно наповнюється новою цікавою інформацією.

Важливе місце в обслуговуванні користувачів бібліотек Вознесенської ЦБС належить Центрам вільного доступу до мережі Інтернет, які діють в Прибужанівській, Воронівській, Трикратській, Тімірязєвській, Олександрівській №1 бібліотеках-філіях та центральній районній бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка. Завдяки використанню сучасних інформаційних технологій бібліотеки впроваджують інноваційні форми роботи: урок-навігація, прес-діалог, інформ-мандрівка, інформаційний каскад, брейн-ринг, огляд-шоу.

Центр вільного доступу до мережі Інтернет — структурний підрозділ відділу обслуговування Вознесенської ЦРБ — обладнаний 5-ма комп’ютерами, 4 з яких пропонуються для самостійної роботи користувачів. За 2013 рік до Центру звернулося 682 користувачі, кількість відвідувань — 4298. Для користувачів розроблено 11 вебліографічних списків та закладок.

На сайті Вознесенської центральної районної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка постійно поповнюються бази даних “Соціально-економічний портрет регіону”, “Ділові зв’язки ЦБ”, “Прогулянка старим містом”, “Відбиті в граніті”, “Молодь Вознесенщини”, “Творчість наших земляків”, “Храми Вознесенщини”, розпочато роботу по створенню електронного ресурсу “Історія населених пунктів Вознесенщини”.

Комп’ютерний парк Снігурівської ЦБС налічує 30 одиниць техніки. Підключені до мережі Інтернет 29 автоматизованих робочих місць, 21 з них — у сільській місцевості. Завдяки перемозі у V раунді проекту “Бібліоміст” Снігурівська ЦБС отримала 8 комп'ютерів, 4 принтер-сканери, веб-камери, навушники з мікрофонами, ліцензійне програмне забезпечення для 4 бібліотек-філій та 4 комп'ютери за рахунок співфінансування від Снігурівської райдержадміністрації. У Юріївській, Червонозірській та Червонопромінській бібліотеках-філіях були відкриті Центри вільного доступу до Інтернет. 8 сільських бібліотек мають комп'ютери з доступом до Інтернет. У 2013 році до Центрів звернулося 1279 користувачів. Великою популярністю серед молоді  користуються вебліографічні списки “Обери свою майбутню професію”, “Лабіринтами права”, “Сім чудес України”.

У розпорядженні Єланецької ЦБС 11 комп'ютерів, в тому числі 7  автоматизованих місць для користувачів з доступом до мережі Інтернет. Триває комп’ютеризація сільських бібліотек-філій. В 2013 році в Інтернет-центрі ЦРБ обслужено 463 користувача, показник відвідувань сягнув 3416. Функціонує офіційний сайт Єланецької ЦБС, у центральній районній бібліотеці є WI-FI-зона.


Братська ЦБС має 9 комп'ютерних комплектів, 4 ноутбуки (2 — у сільських бібліотеках-філіях) та кольоровий принтер.

6 комп'ютерів Очаківської ЦБС підключено до швидкісного Інтернету. Очаківська міська бібліотека має 4 комп'ютери (3 — для користувачів, 1 — для бібліотечних працівників), кольоровий принтер, діапроектор, фотоапарат.

Миколаївська ЦБС увазі користувачів мережі Інтернет пропонує власний сайт, який є літописом діяльності бібліотек району.

Бібліотечні фахівці постійно перебувають у творчих пошуках, прагнучи створити умови для самореалізації користувачів, їх спілкування, поповнення інформаційного багажу та повноцінного відпочинку. Клуби за інтересами були і залишаються однією з цікавих та актуальних форм роботи бібліотек.

У Широківській бібліотеці-філії Снігурівської ЦБС розпочав роботу клуб для молоді “Тусовка”, який одразу набув популярності завдяки невимушеному стилю спілкування, цікавій та різноманітній інформації. Заходи ілюструвалися фотографіями, уривками з художніх і документальних фільмів, музичними відеокліпами. Бібліотека стала місцем, де за чашкою кави можна обмінятися думками про події літературного і культурного життя, послухати вірші і музику, дізнатися про книжкові новинки, познайомитися з цікавими людьми.

У Веселинівській центральній районній бібліотеці продовжує свою роботу клуб “Ерудит”, в міській бібліотеці-філії Новоодеської ЦБС діє молодіжний клуб “Антарес”, метою діяльності якого є спілкування, самовираження та самоутвердження молоді.

За численними проханнями юних користувачів Березнегуватська ЦРБ організувала любительське об'єднання шанувальників театрального мистецтва “Образ”, яке відроджує народні обряди та звичаї. Учасники новоутвореного клубу “Travel+” (ЦРБ) подорожували корисними і цікавими сторінками мережі Інтернет.

Члени молодіжного клубу “Діалог” (Новобузька ЦРБ) ознайомились з творчістю Л. Матвієнко, А. Кислого, С. Черкасенка. Засідання проходили у формі годин пам'яті, годин спілкування, гуморини, турніру знавців етикету. У Жовтневій бібліотеці-філії діє молодіжний інформаційно-пізнавальний клуб “Павутинка”, а у Вільнозапорізькій — літературний клуб для юнацтва “Молодість”.

При Кривоозерській центральній районні бібліотеці продовжує працювати літературно-поетичне об'єднання “Автограф душі”.

Клуб “Червона Троянда”, що діє при Арбузинській ЦРБ, формує у юнацтва прагнення до пізнання та розуміння прекрасного в житті і мистецтві, розвиває творчі здібності, популяризує читання українською мовою.

Вже багато років при Вознесенській центральній бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка працюють літературно-мистецьке об’єднання “Веселка” та клуб естетичного виховання “Свіча”, засідання яких відвідує творча молодь району. На засіданнях об’єднань проходять презентації нових збірок поезії, вечори творчості письменників.

З нагоди святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі у бібліотеках області пройшло багато цікавих заходів: інформаційні години, круглі столи, години історії, історико-інформаційні екскурси, години духовності. На базі Братської центральної районної бібліотеки відбулося засідання громадської гуманітарної ради при райдержадміністрації з питань відзначення 1025-річчя Хрещення Русі. Бібліотеки району презентували виставки “Християнство — історія і сучасність” та організували дві поїздки для юнацтва до Почаївської Лаври і Свято-Михайлівського Пелагіївського жіночого монастиря.

У 2013 році бібліотеки області продовжили роботу щодо виконання Державної цільової програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції України. У Кривоозерській ЦРБ продовжує діяти культурно-освітня програма “Європейська світлиця”, метою якої є підвищення рівня поінформованості молоді з питань діяльності Європейського Союзу та перспектив, пов’язаних з отриманням Україною членства в ЄС. У рамках програми проведено інформаційну годину “День Європи — свято єдності, взаєморозуміння, толерантності та співпраці”, віртуальну подорож “Україна. Європа. Майбутнє”, літературний круїз “Що читають європейці”.

Лабораторія невирішених проблем при Снігурівській районній бібліотеці приймала всіх небайдужих до проблеми членства України в ЄС. “Тернистий шлях до Європи” — назва заходу, на якому обговорювалися актуальні питання вступу до Європейської Співдружності. Засідання круглого столу “Україна і Євросоюз” відбулося за участю представників місцевої влади, політичних партій та громадських організацій.

Розбудова державності України, відродження національних традицій, розвиток культури — в центрі уваги бібліотек області. В усіх бібліотеках були проведені різноманітні заходи, видані буклети, оформлені книжкові виставки, присвячені визначним державним святам.

Формування правової культури молоді — один з пріоритетних напрямків роботи бібліотек області. На базі Березнегуватської ЦРБ діє Університет правових знань для молоді, який тісно співпрацює з державними установами та правоохоронними органами. У Новоодеській центральній районній бібліотеці та сільських філіях пройшли зустрічі за круглим столом “Гендерна рівність: правове забезпечення в Україні”, вечір запитань та відповідей “Домашнє насильство, як захистити себе?”. Веселинівська ЦРБ роботу по правовому вихованню проводить спільно з представниками правоохоронних органів. Продовжується співпраця Снігурівської районної бібліотеки з молодіжною організацією “Вихід є!”.

Бібліотеки області ведуть активну роботу по популяризації здорового способу життя, несумісного зі вживанням алкоголю, наркотиків, тютюнопалінням. За ініціативи відділу сім'ї молоді та спорту, молодіжної колегії РДА та центральної районної бібліотеки Братської ЦБС була проведена друга зимова спартакіада серед молоді. Випробувати свої сили виявили бажання представники 15-ти команд. В ході акції “Обери здоровий спосіб життя” вручено понад 200 стікерів “Цінуй життя. Думай про майбутнє. Бережи здоров'я”.

Різноманітною за формами була профорієнтаційна робота бібліотек області. Психологічні практикуми, години профорієнтації, аукціони професій, скриньки консультацій, профорієнтаційні калейдоскопи, зустрічі з фахівцями сприяли соціальній адаптації молоді та допомозі у виборі майбутньої професії. Завдяки впровадженню Інтернет-технологій в бібліотеках Первомайської ЦБС учнівська молодь спілкується в соціальних мережах і в режимі Skype зі студентами вишів з різних областей України. У Кам'яномостівської бібліотеці-філії пройшов “Вернісаж нових професій”, під час якого старшокласники у режимі Skype спілкувались із студенткою Миколаївського національного університету ім. В. О. Сухомлиньського, котра розповіла про своє навчання і охоче відповіла на всі запитання.

Важливим аспектом діяльності бібліотек є інформаційна та довідково-бібліографічна робота. Для задоволення інформаційних потреб в освіті, самоосвіті, професійному вдосконаленні молоді використовуються як традиційні, так і новітні технології.

Протягом 2013 року організаційно-методична діяльність центральних районних бібліотек була спрямована на аналіз стану інформаційного обслуговування користувачів; надання консультативної, методичної, практичної допомоги фахівцям бібліотек-філій; підвищення кваліфікації працівників ЦБС.

Організаційно-методична робота Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва протягом року була насиченою та різноманітною за формами.

З ЦРБ області організовано корпоративні проекти: обласний молодіжний літературний конкурс-вікторину “Книга запитує — книга відповідає”, виїзні інформаційні сесії “Бібліотека для молоді” (смт. Братське, смт. Доманівка), Фестиваль молодіжної книги “Бібліосерп@нтин”.

З метою виявлення творчо працюючих бібліотечних фахівців, стимулювання творчої активності бібліотекарів, підтримки та просування успішного досвіду рекламування послуг і роботи бібліотек проведено обласний конкурс професійної майстерності “Реклама бібліотеки: креативний підхід”. До оргкомітету надійшло 29 робіт від 10 учасників з 6 районних ЦБС: Арбузинської, Березнегуватської, Братської, Вознесенської, Новоодеської та Кривоозерської.

В Миколаївській обласній бібліотеці для юнацтва відбувся щорічний обласний семінар для працівників центральних бібліотек ЦБС області “Духовність. Молодь. Бібліотечний формат”, участь в якому взяли бібліотекарі з 15 центральних районних бібліотек, обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова, обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна, викладачі і студенти відокремленого підрозділу Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв.

З метою координації роботи ЮСП області, надання методичної і практичної допомоги з обслуговування юнацтва працівниками ОБЮ здійснювалися виїзди до центральних районних бібліотек та сільських бібліотек-філій. Всього відбулося 13 відряджень. Також фахівці бібліотеки взяли участь у VІІ Всеукраїнській науково-практичної конференції “Бібліотека і книга в контексті часу” у рамках програми “Бібліоміст” (м. Київ), Міжрегіональному бібліотечному ярмарку “Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє” (м. Сімферополь), VІ Форумі молодих бібліотекарів (м. Луганськ), Всеукраїнському ярмарку бібліотечних інновацій “Сучасна бібліотека: рухаємось вперед” (м. Київ).

Интересная статья? Поделись ею с другими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.