Творча лабораторія для фахівців - Поради методиста
30.04.2024 00:00 Обновлено 30.04.2024 18:12
9 березня 2024 року виповнилось 210 років від дня народження “батька української нації”, великого поета, художника, громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Цей ювілей особливо важливий для нас, адже він припав на час, коли українці проходять суворе випробування на стійкість. У спадщині Кобзаря ми черпаємо наснагу та духовні сили.
Пропонуємо вам добірку інтернет-ресурсів, що містять цікаві матеріали про Тараса Шевченка: твори, які можна читати або слухати онлайн; статті, дослідження, радіопередачі та фільми про Шевченка; репродукції його картин, ноти та аудіозаписи пісень на його вірші, 3D-екскурсії пам'ятними місцями, розробки інтелектуальних ігор. Ці матеріали можна рекомендувати читачам, які цікавляться біографією і творчістю Кобзаря; використовувати при підготовці бібліотечних заходів, книжкових виставок, біобібліографічних покажчиків, присвячених Тарасу Григоровичу.
Інтернет-джерела, що різнобічно висвітлюють життя і творчість Кобзаря
Шевченко Тарас Григорович
У Вікіпедії докладно викладено життєвий і творчий шлях Т. Г. Шевченка. Велику увагу приділено не лише письменницькій а й художньої творчості митця. Цікавими є відомості про листування Тараса Григоровича з сучасниками, його стосунки з жінками, про культурну роль Шевченка в Україні та світі, дослідження його творчості і вшанування пам'яті. Матеріал має багато посилань на інші сторінки Вікіпедії, які містять докладні відомості з тем, стисло викладених в основній статті. Наприклад, можна знайти все про “Кобзар”; переглянути автопортрети і світлини поета; ознайомитись із переліком музеїв і пам'ятників на честь Шевченка, дізнатися про енциклопедичні видання, присвячені йому, фільмографію тощо.
Портал Шевченка
Науково-освітній портал містить великий масив систематизованої інформації про Шевченка: його рукописну, літературну, наукову і мистецьку спадщину; примірники та видання творів, переклади мовами світу; родовід; шевченкознавчі енциклопедії та довідкові видання; художні твори про Тараса Григоровича тощо. Всі ці матеріали доступні для читання у pdf-форматі. Також портал має велику добірку мультимедійних файлів: можна переглянути телепередачі про Шевченка, прослухати аудіокниги, пісні, радіопередачі. Перевага цього ресурсу — гарна візуалізація матеріалів, завдяки чому їх можна використовувати у тематичних заходах. Портал містить timeline (стрічку часу), присвячену творчості Кобзаря і матеріалам про нього; інтерактивний глобус шевченківських місць світу, який можна обертати; багато 3D-екскурсій пам'ятними шевченківськими місцями.
Тарас Шевченко
Гарно оформлений сайт, присвячений життю і творчості великого Кобзаря. Розділи, присвячені певним етапам біографії Тараса Григоровича ілюстровані його малюнками; є окремий розділ про сім'ю поета. Сайт також містить вибрані поезії, цитати, прозові твори Шевченка, добірку віршів для дітей, фотокопії картин із коротким описом.
Тарас Шевченко. Енциклопедія життя і творчості
Цей проєкт підготував Микола Іванович Жарких – український науковець, літературознавець, мистецтвознавець, програміст. В основу проєкту покладено повне зібрання творів поета, видане в Києві видавництвом “Наукова думка” в 2001-2003 рр. На жаль, із запланованих 12-ти томів вийшло тільки 7, тому використовуються також інші видання. На сайті можна читати не тільки канонічні тексти, а й інші редакції та варіанти творів у хронологічній послідовності написання. У розділі “Галерея” розміщено фотографії, портрети, пам'ятники Шевченка, автографи та видання його творів. Розділ “Дослідження” містить повні тексти робіт, присвячених Кобзарю. У розділі “Школярам” зібрані твори зі шкільної програми. Скориставшись “Довідником”, можна знайти відомості про осіб, географічні об’єкти, книги та періодичні видання, які пов’язані з життям і творчістю Тараса Шевченка.
Тарас Шевченко
Мета створення цього проєкту — зібрати якомога більше корисної інформації про Тараса Шевченка та його творчість на сторінках одного сайту. Тут ви знайдете вірші та прозу, переглянете картини, ознайомитесь з біографією і творчим шляхом. Прочитаєте статті про поета, дізнаєтесь про цікаві і маловідомі факти з його життя, побачите рідкісні фото та зображення великого Кобзаря. Унікальний розділ сайту – музика і пісні на вірші Шевченка. Також є можливість переглянути художні та документальні фільми про Тараса Григоровича.
Докладно представлені відомості про Національну премію України імені Тараса Шевченка. Також сайт містить багато інформації про вшанування пам'яті українського генія: перелік музеїв Тараса Шевченка, об'єктів, що названі на його честь, персональні сайти. Охочі можуть завантажити шевченкознавчий реферат або надіслати власний для публікації на ресурсі.
Ізборник. Тарас Григорович Шевченко
Шевченківська сторінка на сайті “Ізборник” — проєкті електронної бібліотеки давньої української літератури, який збирає твори української писемності таким чином, щоб склалася картина цілісного культурно-історичного процесу. Розділ, присвячений Шевченку, крім його літературних, художніх творів і біографічних відомостей містить відгуки сучасників: критичні статті, спогади, листи. Також тут зібрані довідкові матеріали: онлайн-версія шевченківського словника у двох томах, словник мови Шевченка у pdf-форматі, статті про нього з українських енциклопедичних видань.
Національний заповідник “Батьківщина Тараса Шевченка”
У 1992 році літературно-меморіальний музей Т. Г. Шевченка ввійшов до складу новоствореного Державного історико-культурного заповідника “Батьківщина Тараса Шевченка”, який об'єднав села дитинства Кобзаря. На його території знаходиться 40 об'єктів та пам'яток культурної спадщини України. Сайт заповідника містить краєзнавчу інформацію про батьківщину Тараса Григоровича: історію сіл Моринці, Шевченкове (Керелівка), Будище, Вільшана, меморіальні шевченківські місця. У розділі “Митці Шевченкового краю” зібрані відомості про поетів, письменників, художників, народних майстрів — земляків українського генія.
Тарас Шевченко Біографія (проєкт УкрЛібу)
Проєкт, створений онлайн-бібліотекою УкрЛіб. Це інтерактивна біографія Шевченка. Сайт містить розділи “Дитинство”, “У Енгельгардта”, “Викуп із кріпацтва”, “Академічні роки”, “На Вкраїні милій”, “На засланні”, “Повернення із заслання”, “Останні дні”. Матеріал, окрім української, викладено англійською, литовською, білоруською, польською, російською і португальською мовами.
Тарас Шевченко всі книги
Шевченківська сторінка на 4Read.ORG — сайті, що містить аудіокниги, які можна слухати онлайн. Представлені не всі твори Шевченка, як можна подумати з назви, але добірка досить велика.
Тарас Шевченко — поезія
Ютуб-канал, присвячений творчості великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Тут зібрано його поезію у виконанні українських артистів: Петра Панчука, Богдана Ступки, Костянтина Степанкова та інших, а також вірш “Кобзареві” Ліни Костенко. Крім того, на каналі є фільми про Шевченка та стрічки, зняті за його творами.
Тарас Шевченко
Сторінка на WikiАrt (енциклопедія візуальних мистецтв), присвячена Шевченку-художнику. Можна переглянути 83 картини майстра.
Добірки пісень на слова Кобзаря
Пісні великого Кобзаря
Електронна версія збірника, упорядкованого О. Правдюком і виданого 1964 року в київській “Науковій думці”, викладена у pdf-форматі. Збірник розкриває інтерес Тараса Григоровича до української народної пісні та роль його поезії в дальшому розвитку пісенної творчості українського народу. У книзі викладено тексти та ноти пісень, які згруповані у три розділи: “Улюблені пісні Т. Г. Шевченка” — пісні, які поет знав, любив співати і слухати, використовував у своїй творчості; “Шевченкові записи народних пісень” — тексти народних пісень, записаних поетом під час подорожувань по Україні, а також мелодії до них, записані іншими фольклористами в тих місцевостях, звідки найбільш вірогідно вони могли дійти до Шевченка; а також “Пісні на слова Т. Г. Шевченка”. В коментарях розкривається місце і роль тієї чи іншої пісні в житті і творчості поета.
Тарас Шевченко
Шевченківська сторінка на сайті “Українські пісні” зібрала багато пісень на слова поета із зазначенням автора музики та, в деяких випадках, нотами до них. Перейшовши за посиланням, можна прочитати слова пісні, прослухати виконання або подивитися кліп.
NUAM. Музика з України
Пісні на вірші Тараса Шевченка
Плейліст містить понад 100 аудіозаписів пісень на слова Кобзаря.
Театр пісні «Джерела»
Пісні на слова Тараса Шевченка: найкраща добірка пісень
Офіційний канал музичного гурту — Театру Пісні «Джерела» — містить плейліст із добіркою найкращих пісень на слова Т. Шевченка.
Пісні на вірші Тараса Шевченка
Добірка пісень на вірші Шевченка на сайті Apple Music.
Літературні ігри, присвячені життю і творам Шевченка
Літературна гра-вікторина “Перехрестя долі Кобзаря”
Гра-вікторина для учнів старших класів, розроблена вчителем української мови та літератури Вітою Маловічко. У грі беруть участь дві команди, які мають відповідати на питання і виконувати завдання. Для завантаження матеріалів гри потрібно пройти реєстрацію на сайті “На урок”.
Літературна гра “Щасливий випадок”
Літературна гра за творчістю Шевченка розроблена вчителем української мови та літератури Юлією Вугляр. Гра в форматі презентації, її можна завантажити після реєстрації на сайті “На урок”.
Ігри за біографією й творчістю Тараса Шевченка
Добірка онлайн-ігор на сайті Черкаської обласної бібліотеки для дітей містить ігри різних форматів: вікторини, кросворди, ребус, квіз.
Літературні ігри (до вивчення творчості Т. Г. Шевченка у 5-9 класах)
Добірка кросвордів, чайнвордів та візуальних головоломок, підготована Денисом Литвином. Для завантаження матеріалів потрібна реєстрація на сайті slideshare.
< Попередня | Наступна > |
---|