Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Давайте познайомимось Про нас пишуть Ткаченко Н. Основні віхи 40-річної історії Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва / Н. Ткаченко // Бібліосвіт : інформаційний вісник. — 2017. — № 2. — С. 5 — 11.

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 
Основні віхи 40-річної історії Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва
 
Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва заснована відповідно до рішення виконкому Миколаївської обласної Ради народних депутатів за №559 від 25 жовтня 1977 року. Початково вона розташовувалась у приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова, книги і періодичні видання з обмінно-резервного фонду якої і стали основою бібліотечного фонду нової книгозбірні. Першим директором стала Надія Федорівна Новохрещених, а в штатному розписі передбачалося лише три посади. Окреме приміщення загальною площею 472 кв.м у невеликому особняку ХІХ століття, який є пам’яткою архітектури, бібліотека отримала 1984 р., а наступного року, 5 травня, його було відкрито для читачів. Міністр культури І. М. Дзюба був єдиним із вищих керівників України, який 3 березня 1994 р. відвідав бібліотеку.
 
У структурі бібліотеки — відділи обслуговування користувачів; соціокультурної діяльності молоді; комплектування фондів, каталогізації документів та бібліографії; автоматизації бібліотечних процесів; науково-методичний; сектор медіа-освіти і творчості молоді; Інтернет-центр.
 
Фонд Миколаївської ОБЮ — універсальний, він налічує 58 тис. примірників книг, нот, образотворчих і періодичних видань, аудіовізуальних та електронних документів. З 2004 р. всі нові надходження вносяться до Електронного каталогу в АІБС «УФД/Бібліотека», у якому тепер 137,6 тис. записів. Каталоги і картотеки (алфавітний, систематичний; статей, нот, грамзаписів, серій, назв художніх творів) з 2010 р. законсервовано (крім облікового каталогу) і розпочато ретроконверсію і рекаталогізацію бібліотечного фонду (переведення з карткового формату в електронний) з одночасним штрих-кодуванням документів. З 2010 р. ведеться локальна електронна повнотекстова база даних «Краєзнавство»: відскановані копії статей з місцевих періодичних видань прив’язуються до відповідних записів в Електронному каталозі. У 2017 р. запроваджено локальну електронну повнотекстову базу даних «Галузева періодика». Бібліотека є учасником двох корпоративних електронних каталогів — методичного об’єднання вузівських бібліотек м. Миколаєва і Миколаївської обласної бібліотечної асоціації.
 
Інформаційними ресурсами бібліотеки користується понад 11 тис. користувачів (75% з них юнацтво), яким щорічно видається 208 тис. документів. Облік користувачів ведеться в АІБС «УФД/ Бібліотека». Форми бібліотечно-бібліографічного обслуговування: абонемент, читальна зала, сімейна кафедра, МБА, книгоношення, електронна доставка копій документів, віртуальна бібліографічна довідка, вибіркове розповсюдження інформації, у т. ч. електронне. Реалізуються комплексні і цільові бібліотечні програми сприяння соціальній адаптації незахищених верств населення; популяризації української літератури; історичного і літературного краєзнавства та національно-патріотичного виховання; просування читання і залучення до бібліотеки; допомоги молоді в соціалізації, самоосвіті, налагодженні спілкування за інтересами, формуванні активної громадянської позиції. Впроваджуються нові форми — тренінги з толерантності, працевлаштування, запобігання торгівлі людьми, заняття з казкотерапії, релакс-читання, квести вулицями міста і бібліотекою, онлайн-турніри, інтерактивні уроки. Щороку проводиться понад 200 масових заходів, які відвідує 7,5 тис. осіб (зокрема літературні і патріотичні акції).
 
Перший комп’ютер у бібліотеці з’явився у 2000 р. У бібліотечній мережі працюють 36 комп’ютерів з операційними системами Windows Vista, Windows-7 і Linux. З 2004 р. бібліотечні комп’ютери підключено до Інтернету. У 2008 р. відкрито Інтернет-центр для користувачів на три автоматизованих робочих місця. З 2014 р. він став самостійним структурним підрозділом, який має сучасну матеріально-технічну базу: 8 комп’ютерів, 2 ноутбуки, 5 електронних «читалок», понад 800 компакт-дисків, аудіокниг, книги і періодичні видання з комп’ютерних наук і програмного забезпечення. З 2011 р. в усіх відділах бібліотеки діє Wi-Fi. Офіційний сайт бібліотеки створено у 2005, модернізовано у 2009, оновлено у 2012 р. Сьогодні це дистанційний інформаційний центр з краєзнавчими ресурсами, фото- і відеозвітами про заходи, буктрейлерами, онлайн-вікторинами, віртуальними уроками, майстер-класами, 3D-екскурсію бібліотекою тощо.
 
Бібліотека є методичним центром для бібліотек області з бібліотечно-бібліографічного обслуговування юнацтва та молоді. Вона організовує обласні семінари для працівників публічних, церковно-парафіяльних бібліотек та бібліотек системи профтехосвіти, тематичні вебінари, конкурси професійної майстерності, соціологічні дослідження. Спільно з обласним центром підвищення кваліфікації працівників культури проведено курси «Методика застосування мультимедійних технологій у роботі закладів культури і мистецтв» та дистанційне навчання «Організація бібліотечного обслуговування: сучасні умови та комунікативні можливості». Впроваджуються корпоративні проекти Миколаївської ОБЮ і центральних районних бібліотек ЦБС, спрямовані на залучення молоді Миколаївщини до книгозбірень і читання: щорічні виїзні Фестивалі молодіжної книги, інформаційні сесії «Бібліотека пропонує молоді», обласні інформаційні марафони, молодіжні конкурси, акції, цикли Інтернет-конференцій з письменниками, представниками різних професій, викладачами середніх професійних та вищих навчальних закладів, інтелектуальні онлайн-ігри.
 
Бібліотека розробляє і видає методичні, інформаційні, рекламні бібліотечні видання та бібліографічні покажчики, у т. ч. інформаційний бюлетень «Бібліо +» (з 2008 р.), серії краєзнавчих біобібліографічних нарисів «Творча Миколаївщина» (з 2009 р.) і покажчиків «Миколаївщина: премійована література» (з 2015 р.). У 2010 р. видано збірку етнографічних матеріалів «Легенди рідного краю» за результатами ініційованого обласною бібліотекою трирічного обласного молодіжного конкурсу; у 2011 р. — краєзнавчий нарис з бібліотечним уроком-екскурсією «Степная Троя Николаевщины» про археологічну пам’ятку «Дикий Сад» (спільно з Миколаївським державним університетом ім. В. Сухомлинського). У 2009 р. за методичні рекомендації «Формування екологічної культури юнацтва» бібліотека отримала диплом переможця у номінації «Краще методичне видання з питань екологічного виховання» регіонального конкурсу публічних бібліотек Півдня України. В організованому 2016 р. Державною бібліотекою України для юнацтва Всеукраїнському конкурсі «Видання року обласних бібліотек для юнацтва, молоді» Миколаївська ОБЮ здобула ІІ місце в номінації «Методичний матеріал» за видання «Складові успіху: рекламна діяльність бібліотек».
 
Бібліотека є активним учасником всеукраїнських та регіональних проектів. На XIV Міжнародній конференції «Крим 2007» здобуто сертифікат у номінації «Найефективніший соціальний проект». У 2013 р. бібліотека стала переможницею IV раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг за допомогою вільного доступу до Інтернету» Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках програми «Бібліоміст». Книгозбірня неодноразово отримувала подяки за організаційну підтримку та вагомий внесок у проведення загальноміських благодійних акцій; розвиток олімпійського руху від комісії «Спорт та навколишнє середовище» Національного олімпійського комітету України; диплом ІІ обласного фестивалю медіамистецтв «Young M Media» в номінації «За розвиток медіакультури молоді».
 
У бібліотеці 37,5 штатних посад, 27 із яких займають бібліотечні працівники (78% мають повну вищу освіту, 22 % — базову бібліотечну). З 2009 р. до штату бібліотеки введено посаду провідного інженера-програміста. Співробітники бібліотеки неодноразово визнавалися кращими працівниками області в галузі культури: 2011 р. — бібліотекар В. Марущак, 2012 р. — завідувач відділу Л. Савельєва, 2013 р. — директор бібліотеки Н. Ткаченко.
 
Бібліотека є постійною базою виробничої практики для студентів Миколаївського коледжу культури і мистецтв за спеціальністю «Бібліотечна справа», Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв за спеціальностями «Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографія» і «Культурологія». 
 
Пріоритети на середньострокову перспективу: створення коворкинг-центру; організація відкритого доступу користувачів до фондів; завершення ретроконверсії, рекаталогізації і штрих- кодування всього фонду; повна автоматизація бібліотечних процесів.
 
Наталія Ткаченко, директор Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва
Интересная статья? Поделись ею с другими:

Вхід вільний: завітай у липні

16
липня
<<< липень 2018 >>>
ПнВтСрЧтПтСбВс
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Единая страна!
.