«Шукач Золотої пекторалі»: у Миколаєві провели бібліотечно-археологічну мандрівку [Електронний ресурс] // Свідок.info. — 2021. — 14 лютого.



Давайте познайомимось - Про нас пишуть
15.02.2021 17:20
4 лютого Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва провела бібліотечно-археологічну мандрівку “Шукач Золотої пекторалі”, присвячену ювілею Бориса Мозолевського – нашого земляка, видатного археолога і поета.
Ведучий заходу, завідувач відділу соціокультурної діяльності молоді Андрій Алієв розповів дівчатам і хлопцям-історикам Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, що Борис Миколайович народився саме цього дня, у 1936 році у селянській родині, батько–«остербайтер» загинув на ворожій землі. Перші вірші Боря почав писати ще у сільській школі-семирічці. У п'ятнадцять років Борис опинився серед вихованців одеської спецшколи військово-повітряних сил. Вступив до військово-морського авіаційного училища, де навчався разом з майбутніми космонавтами.
Після демобілізації протягом майже 10 років працював у київській кочегарці, паралельно заочно навчаючись на історико-філософському факультеті КНУ імені Т.Шевченка.
З великим захопленням юні історики (у деяких вже є досвід розкопок миколаївського «Дикого Саду») слухали розповідь колишнього випускника історичного факультету про те, як майже 50 років тому, 21 червня 1971 року, о 14:30 сталася найважливіша подія у житті Бориса Мозолевського. Під час археологічних досліджень Товстої Могили зроблено надзвичайну знахідку ХХ століття – багате скіфське поховання, серед скарбів якого була золота скіфська пектораль. Нагрудна прикраса скіфського царя IV століття до нашої ери 30,6 сантиметрів у діаметрі, виконана із золота 958 проби, вагою 1148 грамів. Її вартість – приблизно 25 мільйонів долларів. Борис Мозолевський надягнув на шию вишукану прикрасу філігранної грецької роботи, зверху – засмальцьовану стару тілогрійку і привіз цю сенсацію до Києва. На заході було процитовано розповідь легендарного професора МНУ Ю. С. Гребенникова, як до археологів-«щасливчиків» завітали перші люди республіки – П. Шелест і В. Щербицький, а останній навіть… приміряв пектораль на себе! Втім, донині пектораль зберігається у музеї коштовностей Києво-Печерської лаври.
Значний поетичний доробок Мозолевського включає в себе збірки «Начало марта» (1963, писати українською почав наприкінці 60-х), «Червоне вітрило» (1976), «Веретено» (1980), «Кохання на початку осені» (1985), «І мить як вік» (1986), «Дорогою стріли» (1991). У його віршах – Україна, археологія, степ. Багато у Мозолевського прекрасних рядків про кохання.
«Світає, і небо поволі згаса.
Круг місяця тоншає срібний серпанок
Не знаю, в степу спалахнула роса,
Чи синьо засяяли очі скіф'янок.
Ще мак над могилою криком горів,
І слався туман, ніби саван печальний.
Мов білі черниці при світлі зорі,
Хилились в молитві мальовані мальви.
Що ти для мене готуєш, мій дню?
Чим розплачуся за зустріч з тобою?
Золотом скіфським? Двигтінням вогню?
Чи долею, може? Чи, може, – собою? »
Хоча сам Борис Миколайович свій поетичний дар оцінював досить скромно. Він говорив: «Мій хліб – археологія. І вже потім – поезія». Часом схоплювався вночі, дружина питала: «Що сталося?», він жартував: «З мене вірші лізуть, піду запишу».
Він також є автором популярної книги про археологічні знахідки України «Скіфський степ» (1983), ліричної повісті «Думи про степ», яку писав у 60-ті роки, однак не була надрукованою аж до 1996 року.
На завершення модератор зачитав один з найпронизливіших текстів Бориса Миколайовича, який так несправедливо швидко закінчив свій життєвий шлях у 57 років:
«За добро, що робив я на світі,
За усі мої муки й жалі
Я воскресну в тридцятім столітті
І пройдусь по коханій землі.
По степах золотих і безкраїх,
Де страждаю, люблю і живу,
Де душа, наче птах, завмирає,
Коли падає тінь на траву.
Не реліктом, не родичем бідним,
Що з далеких доріг заблукав,
Я прийду до вас гордо і гідно,
Бо для вас я цю землю плекав...
Врятувавши її від пожежі
І утвердивши братство земне,
Ви в оцім подніпровськім безмежжі
Обніміть, наче брата, мене».
«Шукач Золотої пекторалі»: у Миколаєві провели бібліотечно-археологічну мандрівку [Електронний ресурс] // Свідок.info. — Електрон. дані. — Режим доступу: https://svidok.info/ru/evidence/50373. — Назва з екрана. — Дата публікації: 14.02.2021. — Дата перегляду: 15.02.2021.
< Попередня | Наступна > |
---|
Хмарка тегів
Єланецькі ПБ
Арбузинські ПБ
Березанські ПБ
Веселинівські ПБ
Вознесенські ПБ
Воскресенські ПБ
Врадіївські ПБ
Вітовські ПБ
Доманівські ПБ
Кривоозерські ПБ
Первомайські ПБ
ато
бібліоніч
бібліотечно освітній проєкт
відкриття
клуб за інтересами
основи здоровя
письменники миколаївщини
поради психолога
спортивні активності