Ткаченко Н. V Всеукраїнський молодіжний бібліокараван «Читай, юність!» // Бібліотечна планета. — 2021.



Давайте познайомимось - Про нас пишуть
08.11.2021 11:20
V Всеукраїнський молодіжний бібліокараван «Читай, юність!»
Протягом двох днів, 15 і 16 червня 2021 р., Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва (Миколаївська ОБЮ) приймала на платформі Zoom ювілейний V Всеукраїнський молодіжний бібліокараван «Читай, юність!». У ньому взяли участь представники бібліотечної спільноти України — загалом 71 особа. Ініціатором проведення стала Державна бібліотека України для юнацтва (ДБУ для юнацтва). Ця щорічна акція має на меті підвищення інтересу до сучасної української літератури і письменників, обмін кращими практиками популяризації читання серед молоді, посилення зацікавленості громад у бібліотеках, їх послугах і ресурсах. Цілями миколаївської зупинки бібліокаравану були: презентація успішних регіональних проєктів та літераторів; обмін ідеями і форматами популяризації читання; обговорення дієвих заходів Міністерства культури та інформаційної політики України, Українського інституту книги, Української бібліотечної асоціації з підтримки і розвитку читання.
На початку зустрічі відбулась експрес-презентація «Маршрутами Бібліокаравану» (а це Одеса, Львів, Харків, Дніпро), присвячена заходам, що проводились упродовж п’яти років.
Відеовізитівка «Вас вітає Миколаїв!» ознайомила з цікавинками, туристичними принадами міста: музеями, яхт-клубом, зоопарком, суднобудівним заводом, обсерваторією та інтерактивною експозицією «Dream City – Місто Мрій».
Завдяки перегляду трейлера «Публічний звіт Миколаївської ОБЮ за 2020 рік» учасники здійснили віртуальну екскурсію відділами бібліотеки, дізналися про її пріоритетні проєкти, найцікавіші події, професійні досягнення.
Т. Сопова, заступниця директора ДБУ для юнацтва з науково-методичної роботи, у своїй презентації «Просування читання: від рекомендацій ІФЛА до заходів у юнацьких бібліотеках» акцентувала увагу на порадах Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ щодо поповнення та оновлення бібліотечних фондів, проаналізувала розв'язання цього питання в бібліотеках для юнацтва України, пропозиції до проєкту Стратегії розвитку читання на 2021–2025 роки «Читання як життєва стратегія», прокоментувала результати всеукраїнського соціологічного дослідження «Сучасна картина читання юнацтва та молоді».
Доповідь «Код читання покоління Z» Г. Гич, кандидатки педагогічних наук, доцентки, завідувачки кафедри теорії та методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (МОІППО), викликала дискусію серед присутніх. Бачення окремих аспектів проблеми читання з-поміж підлітків і молоді у теоретика-науковця та практиків-бібліотекарів виявилося трохи різним. Відбулось активне обговорення сучасних форматів і новітніх моделей читання, їх взаємозв’язку з психологічними особливостями підлітків.
О. Іваненко, в. о. начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської ОДА, розповіла про обласну та міську програми підтримки книговидання та зупинилася на їх важливості для ланки “автор – видавець – читач”, ролі бібліотек та ефективності заходів із популяризації краєзнавчих видань.
Видавчиня І. Гудим поділилася практичним досвідом участі у програмах, співпраці з письменниками та бібліотеками. Цю тему продовжила І. Бринкіс, завідувачка науково-методичного відділу Миколаївської ОБЮ, яка розповіла про найпопулярніші серед користувачів форми роботи бібліотеки з поширення творчості миколаївських письменників, зокрема, літературно-художній проєкт «Читаємо разом», виїзні інформаційні сесії та фестивалі молодіжної книги в містах і селищах області, цикл літературних вечорів, у т. ч. онлайн, «Народжене в Прибужжі слово», обласну мобільну виставку-інсталяцію «Шокова терапія поезії Дмитра Креміня».
Провідна бібліотекарка Миколаївської ОБЮ Т. Гервасьєва презентувала масштабний обласний проєкт з вивчення і промоції читання «Трикутник агентів змін: читацька компетенція бібліотекарів, вчителів, молоді», реалізований спільно з Миколаївською обласною організацією Національної спілки письменників України (НСПУ), МОІППО за участю учнів шкіл і професійно-технічних закладів освіти, студентів, учителів, викладачів, бібліотекарів.
У програмі бібліокаравану також був стрім від видавництва Vivat у межах цьогорічного бібліотечного проєкту популяризації нових надходжень від Українського інституту книги «СмакBook від УІК». Учасники поспілкувалися про новинки української літератури, зарубіжні бестселери, творчість молодих письменників з Н. Кузінською, менеджеркою видавництва, та А. Нікуліною, топовою авторкою підліткової літератури.
Тема 30-річчя незалежності України в художніх творах обговорювалася під час літературно-історичної онлайн-толоки «Гетьманська Рада» з письменниками із Миколаєва, Херсона та Запоріжжя. Про реальних історичних постатей – героїв своїх поем і романів розповідали Г. Запорожченко, поетеса, освітянка, краєзнавиця, громадська діячка, членкиня НСПУ, завідувачка навчального кабінету «Освіта Миколаївщини» МОІППО, авторка ліро-епічної поеми «Мазепа»; Я. Дегтяренко, авторка сімох книг в історичному жанрі, володарка спеціальної відзнаки «Вибір видавця» Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2016» за книгу «Лицарі Дикого Поля»; О. Зененко, авторка п’яти творів, зокрема романів про епоху Гетьманщини.
В. Марущак, голова Миколаївської обласної організації НСПУ, підсумувала результати 47-річної діяльності літературного осередку, розповіла про власний творчий доробок. Читали свої вірші інші членкині спілки: О. Славна, Т. Свірська, Л. Матвєєва, С. Іщенко, О. Сквірська.
Окремим блоком було презентовано творчість молодих миколаївських письменниць: А. Софіної, володарки спеціальної відзнаки «Коронація слова-2020» за твір «Лавка продажу дітей»; О. Півненко, лауреатки Міжнародної німецько-української премії імені Олеся Гончара 2021 року за роман «Єлень. Пряжа долі»; О. Філоненко, переможниці XV обласного конкурсу «Краща миколаївська книга-2021» у номінації «Кращий літературний дебют» за книгу «Арабески и Сны».
Художниця С. Чебанова у своєму виступі розповіла про роботу над ілюструванням книги Є. Бардіної «КамОSвет или записка из таинственного прошлого», збірки балад О. Туманяна «Крапля меду» у вільному перекладі Н. Ткаченко, дизайном обкладинки роману-хроніки «Намальовані люди» М. Іванцової, інших видань письменників із Києва та Запоріжжя.
Молоді бібліотекарки О. Бережна і В. Гавришко представили літопис літературно-музичного об’єднання «Молодість у віршах», яке вже протягом трьох років діє при Миколаївській ОБЮ і організовує тематичні літературники, поетично-музичні батли на різних локаціях міста.
Успішний досвід просування читання презентували представники Запорізької, Житомирської ОБЮ, Львівської ім. Р. Іваничука, Кіровоградської ім. Є. Маланюка, Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова, Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, Сумської ОУНБ, а також Баштанської публічної бібліотеки Миколаївської області.
Т. Сопова і Н. Ткаченко підбили підсумки V Всеукраїнського бібліокаравану, учасники обговорили виступи та заповнили гугл-форми з метою визначення ефективності заходу для професійного зростання та використання у роботі. Згідно з узагальненими даними, рівень організації цьогорічного бібліокаравану оцінили як високий 85,7% опитаних; 66,7% відзначили, що спілкуватися в онлайн-форматі було легко. Однозначним плюсом такого формату визнано залучення набагато більшої кількості учасників, аніж це було б можливо офлайн, за який, до речі, висловилися 14,3 % респондентів. Позитивно були оцінені спілкування віддалених учасників і присутніх безпосередньо в бібліотеці спікерів, а також насиченість програми цікавою інформацією, пізнавальними зустрічами з письменниками і колегами. Обґрунтованість обрання базою проведення бібліокаравану саме Миколаївської ОБЮ засвідчили вказані в анкетах форми промоції книги і читання, новітні цікаві формати заходів, які колеги планують використовувати у своїй діяльності, а також активний обмін контактами з доповідачами, спікерами та запрошеними гостями.
Дякуємо всім колегам, що були з нами впродовж двох днів, за цікаві запитання, слушні коментарі, активну підтримку та схвальні відгуки.
До зустрічі на наступному Всеукраїнському молодіжному бібліокаравані «Читай, юність!».
Наталія Ткаченко, директорка Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва
Ткаченко Н. V Всеукраїнський молодіжний бібліокараван «Читай, юність!» / Наталія Ткаченко // Бібліотечна планета. — 2021. — № 3 (93). — С. 31 — 32.
< Попередня | Наступна > |
---|