Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Краєзнавчий калейдоскоп Карта творчості Олександр Петренко

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Краєзнавчий калейдоскоп - Карта творчості

Багата талантами наша Арбузинщина. Серед талановитих краян – Петренко Олександр Вікторович. Своєю чудовою поезією він славить рідний край, допомагає землякам серцем доторкнутися до Божої любові і милосердя. У цьому матеріалі використані вірші поета, спогади друзів та газетні публікації.

Петренко Олександр Вікторович народився 7 липня 1940 року в селищі Арбузинка Миколаївської області в родині службовців. Подорож стежками його життєвого і літературного шляху розпочнемо з кількох публікацій у районній газеті «Перемога» (нині – «Нове життя»). Художній керівник РБК А. Акуленко повідомляє, що в будинку культури відбувся вечір, присвячений пам’яті Т. Г. Шевченка, на якому учень 8-го класу О. Петренко прочитав вірш В. Сосюри « На могилі Шевченка». Через два роки в одному з номерів газети читаємо: «…Великий зал Арбузинської CШ №2 переповнений. Чути дзвінкі дитячі голоси, радісний сміх. І раптом настає тиша, схвильовано лунає голос десятикласника Олександра Петренка. Його голос лунає ще не впевнено і трохи боязко. Адже не так легко вийти перед великим залом і вперше в житті читати свої вірші, якими молода людина висловлює радість життя, щастя юність, яка кличе вперед. Вірші О. Петренка відзначаються глибокою ідейністю, витонченою поетичною інтонацією, проникнуті патріотизмом». Про це писали вчителі Арбузинської ЗОШ №2 Г. Криловська та Г. Шуляк.


З 1947 по 1957 р. Олександр навчався в Арбузинській середній школі №2.
Тут нас навчали і знання давали,
Учили правді, честі, доброті.
Нас вчителі на крилах піднімали,
Щоб кожен міг знайти себе в житті.
Нас школа з парти вивела у люди
І на дорогу мужності дала.
Тут нам свобода наповняла груди,
Тут наша юність зоряна цвіла.
Вона дала завзяття нам і сили,
Відкрила світ божественний для нас,
Вона зріднила, зблизила, здружила
Нас в неповторний, незабутній час.
Веселі ігри, зустрічі, уроки,
Політ фантазій, друзі, почуття…
Так, це були найщасливіші ро́ки,
Найкращі ро́ки нашого життя.


На початку творчого поетичного шляху юнак мав свої захоплення і мрії.
Я не ходив до церкви, як сусіди,
Любив читать Жюль Верна і Майн Ріда,
Займався спортом, лірику писав
І однокласниць нишком малював.
Ну, а коли відправився в дорогу,
Мені було, повірте, не до Бога.
Гарячий серцем, юний, вольовий,
Я без підтримки йшов у світ жорсткий.
Я атеїстом ріс, як інші діти,
І справді мріяв до зірок злетіти,
А як пишавсь я щиро і радів,
Коли Гагарін в космос полетів.


Трудову діяльність Олександр Петренко розпочав у жовтні 1957 року. Працював на арбузинській метеостанції, діловодом у сільській раді. З жовтня 1959 по листопад 1962 року проходив військову службу в містах Севастополі, Керчі та Баку у Військово-Морському Флоті. Його вірші друкували в севастопольській військовій гарнізонній газеті та бакинській газеті «Каспієць».



Демобілізувавшись, більше двадцяти років (1963-1985) служив в органах Міністерства внутрішніх справ. В червні 1985 року був звільнений в запас. Згодом працював старшим юрисконсультом Арбузинського районного споживчого товариства, заступником голови правління того ж товариства по кадрам. 1989-2001 – завідував Арбузинською державною нотаріальною конторою, 2005-2014 – працював спеціалістом з юридичних питань в Арбузинській селищній раді.

Свої кращі часи я у праці провів,
Ні здоров’я, ні сил для людей не жалів.
В моєму житті бувало все:
Я знав час мінливий,
Підйоми круті.
Чи ж був я щасливий
В своєму житті?
І зразу згадалось
Усе, що пройшло,
Чим серце втішалось,
Чим серце жило;
Дитинства відради,
Юнацтва сліди,
І батько, і мати,
І старші брати;
Розпачливі друзі,
Довіра людська,
Навчання у ВУЗі
І служба морська.
І знов я тремтливо
Блаженство відчув…
Чи був я щасливий?
Звичайно, що був!


За роки трудової діяльності О. В. Петренко нагороджений 9 медалями. Неодноразово одержував грамоти, дипломи, подяки. Відзначений нагородою «За заслуги перед Арбузинщиною» (2018).

У щасливому шлюбі з дружиною Катериною виховав двох синів. Нині – вже дідусь і прадідусь.

Все життя Олександр Вікторович не полишав поетичну творчість. Юний поет-початківець друкувався в районній газеті, зі своїм віршем про Арбузинку виступав на обласному фестивалі молоді, де був нагороджений дипломом. Рідне селище стало невичерпною темою для його творчості. Починаючи з 1956 р. і до сьогодні, він не перестає звертатися до неї. Петренко присвятив Арбузинці більше двадцяти творів. Його вірші покладено на музику.

На Арбузинщині немає такої людини, яка б не читала його вірші, не захоплювалась його прекрасною лірикою, патріотичною поезією, відкритою душею, почуттями до Батьківщини, до родини, до природи, до людей. І на задоволені читацькі відгуки та достойні їх оцінки автор відповідає:
Коли моя творчість натхненна
Знайде в вашім серці причал,
Повірте, це буде для мене
Дорожче всіляких похвал.



Крім поезії, Олександр Вікторович ще зі шкільних років захоплюється малюванням. Він – філателіст і книголюб.
В квартирі моїй три кімнатки,
Де мешкаю я залюбки.
Там часом немає порядку
І скрізь на полицях книжки.
Поезій і прози перлини,
Які я роками збирав,
І наче прекрасні жоржини,
Складав, оглядав, обертав.
Я з ними не в силах розстатись,
Хоч «мода» пройшла вже на них,
І мушу відверто зізнатись,
Що жити не можу без книг.


У творчому доробку О. Петренка – п’ять поетичних збірок. Це його достойне надбання, його поетичне обличчя, його індивідуальність. У його віршах – реалізм, щирість, відкритість, глибока ідейність, емоції, настрої, почуття, музичність, витонченість, благородство.

Перша збірка – «Поезії» – пройнята любов’ю до рідного краю. В другій – «На суше и на море» – зібрані вірші різних років, поезії на морську тематику та вибрані пісні.


Третя збірка О. Петренка має назву «З Тарасом в серці». У кожному рядку – підтвердження великої любові до України, до великого Кобзаря і його неоціненної літературної спадщини. Друга частина збірки поезії «З Тарасом в серці» називається «Музика душі». До неї увійшли вірші, побудовані на емоційних почуттях автора. Тут – спів душі автора, його почуття і відчуття. Романтика, кохання, вірність, захоплення.

Олександр Вікторович, як і всі його ровесники, виховувався атеїстом. Але з роками все частіше думається про духовне. Він любить церковний благовіст, звертає увагу читачів на те, що треба мати чисті помисли, вибирати праведний шлях, щоб мати право звернутися до Бога, повірити в нього, жити Божими заповідями.

Осягнути і оцінити творчий здобуток автора – справа нелегка. Він просто і мудро висловлює заповітні мрії свого народу про мир, виражає чітко думки, не ускладнює образну систему і лексику, виключає будь-які пишномовності – все просто і зрозуміло. В його віршах бринить відчуття щирої любові поета до людей і до природи, співчуття до бідних і нещасних.

В 2019 році з’явилась нова збірка О. Петренка «Осінь мого життя», до якої увійшли твори останніх років і переклади віршів поетів різних країн, які припали авторові до душі.


Книги О. В. Петренка

Поетичні розсипи : альманах. — Арбузинка, 2011. — 99с.

Петренко А. На суше и на море : стихотворения / А. Петренко. — Николаев : Илион, 2014. — 162 с.

Петренко О. Поезії / О.Петренко. — Миколаїв : Іліон, 2014. — 97 с.

Петренко О. В. З Тарасом в серці : вірші / О. Петроенко. — Миколаїв : Іліон, 2015. — 88 с.

Петренко О. В. Вибране : поезії / О. В. Петренко. — Миколаїв, 2016. — 188 с.

Петренко О. В. Осінь мого життя : поезії / О. В. Петренко. — Миколаїв, 2018. — 200 с.


Публікації про О. В. Петренка

Акуленко А. Вечір пам’яті Т. Г. Шевченка / А. Акуленко // Соціалістична перемога. — 1955. — 17 березня.

Криловська Г., Шуляк Г. Шкільний фестиваль / Г. Криловська, Г.Шуляк // Соціалістична перемога. — 1957. — 21 березня (№ 24).

Шпагіна П. Книголюби / П.Шпагіна // Нове життя. — 1967. — 31 жовтня. — С. 2.

Огородник О. Лист до газет / О. Огородник // Нове життя. — 1967. — 25 листопада. — С. 4.

Якушенко В. Завжди на варті / В. Якушенко // Нове життя. — 1973. — 11 листопада. — С. 4.

Куц Ф. Лине пісня над Прибужжям / Ф. Куц // Нове життя. — 1974. — 2 лютого. — С. 4.

Главний В. Готовимося до фестивалю / В. Главний // Нове життя. — 1974. — 10 жовтня. — С. 4.

Якушенко В. На сторожі порядку / В. Якушенко// Нове життя. — 1974. — 7 листопада. — С. 4.

Медвінський А. Слідчий / А. Медвінський // Нове життя. — 1975. — 17 травня. — С. 4.

Немировський В. Свято, що завжди з ним / В. Немировський // Нове життя. — 1976. — 12 червня. — С. 4.

Смик П. Ф. Спадкоємці славних традицій / П. Ф. Смик // Нове життя. — 1978. — 10 листопада. — С. 4.

Севастьянов Р. Я щасливий за свою долю / Р. Севастьянов // Нове життя. — 2010. — 15 липня. — С. 3.

Севастьянов Р. Поетичним рядком / Р. Севастьянов // Нове життя. — 2010. — 4 вересня. — С. 2.

Кокошенко Г. Читаючи поезії Петренка… / Г. Кокошенко // Нове життя. — 2014. — 1 лютого. — С. 2.

Тимчишина А. І знову нова збірка… / А. Тимчишина // Нове життя. — 2014. — 1 березня. — С. 2.

Кокошенко Г. Зустріч з місцевим поетом / Г. Кокошенко // Нове життя. — 2014. — С. 4.

Ніколайко Л. Поезія – це музика, з’єднана словом /Л. Ніколайко // Нове життя. — 2015. — 30 травня. — С. 2.

Ніколайко Л. Поету – 75! / Л. Ніколайко // Нове життя. — 2015. — 16 липня. — С. 4.

Ніколайко Л. З Тарасом в серці / Л. Ніколайко // Нове життя. — 2015. — 15 серпня. — С. 2.

Ніколайко Л. Пам'ять про війну нам книга залишає / Л. Ніколайко // Нове життя. — 2016. — 24 березня. — С. 1.

Кокошенко. Г. Я вам дарую збірник свій / Г. Кокошенко // Нове життя. — 2017. — 5-7 січня. — С. 4.

Кокошенко Г. Володар наших душ / Л.Кокошенко // Нове життя. — 2017. —9-11 березня. — С. 4.

Кокошенко Г. О. Петренку / Л. Кокошенко // Нове життя. — 2017. — 25 березня. — С. 2.

Снісаренко Г. Зізнання поета-земляка. «Я люблю тебе, селище рідне!» / Снісаренко Г // Нове життя. — 2017. — 8 липня. — С. 2.

Вітання від колективу редакції «Нове життя» // Нове життя. — 2018. — 7 липня. — С. 4.

Слівінський Л. Г «Я люблю тебе, селище рідне!» / Л. Г. Слівінський // Нове життя. — 2018. — 27 вересня. — С. 4.

Кокошенко Г. Нова збірка поета-земляка / Г.Кокошенко // Нове життя. — 2018. — 8 листопада. — С. 2.

Кокошенко Г. Бенефіс Олександра Петренка / Г. Кокошенко // Нове життя. — 2018. — 15 грудня. — С. 2.

Кокошенко Г Свято-зустріч // Г. Кокошенко // Нове життя. — 2019. — 28 лютого. — С. 1.


Матеріал підготовлено Зіменко Богданою Віталіївною, ученицею Арбузинської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 ім. Т. Г. Шевченка, смт. Арбузинка, в рамках обласного молодіжного конкурсу-2019 “Творимо імідж громади разом” (учасник).
 

Цікава стаття? Поділися нею з іншими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.