Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Краєзнавчий калейдоскоп Краєзнавчий календар Січень 2017 року

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Краєзнавчий калейдоскоп - Краєзнавчий календар

16 січня — 75 років Анатолію Леонтійовичу Качану (1942), українському дитячому письменнику, журналісту, культурному діячеві

Народився Анатолій Качан 16 січня 1942 року в селі Гур'ївка Новоодеського району Миколаївської області. Дитячі роки минули в селі Новопетрівське Новоодеського району. Середню освіту здобув у школі с. Засілля Жовтневого району Миколаївської області. У 1960-1965 рр. навчався на факультеті української філології Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова.

Ще в студентські роки став активним молодим поетом, його вірші обговорювалися літстудійцями, друкувалися в місцевій періодиці. Ґрунтовну дипломну роботу А. Качана, присвячену українській новелістиці 20-х років XX століття, завідувач випускної кафедри, професор В. В. Фащенко відзначив як одну із кращих.


Після закінчення університету вчителював у придунайському містечку Вилкове, був військовослужбовцем у Криму, кореспондентом молодіжної газети, редактором видавництва «Маяк» в Одесі. З 1971 року живе в Києві.

Протягом тривалого часу Анатолій Леонтійович очолював літературні відділи у дитячих журналах «Піонерія» (тепер «Однокласник»), «Барвінок», «Соняшник», республіканське літературне об'єднання школярів «Первоцвіт», а в газеті «Вечірній Київ» вів сторінку творчого саморозвитку дітей «Кораблик», яка згодом переросла в самостійне видання «Я Сам//Сама».

Добірки поезій А. Качана включені до шкільних підручників та хрестоматій. Окремими виданнями з’явилися збірки “Джерельце” (1975), “Ворота міста” (1977), “Берегові вогні” (1979), “Колос наливається” (1981),”Зелений промінь” (1983), “Прощання з літом” (1992), “Живу я біля моря” (1992), “До синього моря хмарина пливе” (2002), “Чари ворожбита” (2005), “Хвиля хвилю доганяє” (2007), “Листи з осіннього саду: лірика, ігрова поезія” (2012).

Працював на державній службі в Міністерстві інформації України та Комітеті з Національної премії України імені Тараса Шевченка. З 2004 року — голова творчого об'єднання дитячих письменників Київської організації НСПУ. Член Національної Спілки письменників України з 1979 р., заслужений працівник культури України. Лауреат багатьох літературних нагород, зокрема премій імені Миколи Трублаїні (1982), Лесі Українки (2002), премії «Звук павутинки» імені Віктора Близнеця (2004), премії імені Бориса Нечерди (2006) та літературно-мистецької премії «Київ» імені Євгена Плужника (2009).


Море грає
За лиманом море грає,
Хвиля хвилю доганяє,
Наступає їй на п'яти
І не може наздогнати.
З неба чайки білокрилі
З криком падають на хвилі,
І хапають мов пір‘їнку
На льоту із хвиль рибинку.
Ген у морі яхта біла
Ловить вітер у вітрила,
А на кручі біля хати
Дві тополі височенні
Хочуть вітер упіймати
В паруси свої зелені.
А з полів на косогорі,
З володінь перепелиці,
Линуть-котяться до моря
Хвилі ярої пшениці.
Десь отам, на виднокрузі,
Коли дмуть вітри південні,
Зустрічаються як друзі
Хвилі сині і зелені.
Море грає, море грає,
Хвиля хвилю доганяє,
Наступає їй на п'яти
І не може наздогнати…


Щедре сонце
З неба сонце променисте
Зливою лилося
На зелене буйнолистя,
У дзвінке колосся.
Ціле літо по краплині
Сонце ми збирали,
Обережно у корзини,
В кошики складали.
Зашуміли в косовицю
Ниви урожайні —
Це забили у пшениці
Крилами комбайни.
Трактори заскиртували
Сонячне проміння,
І над полем заблищало
Срібне павутиння.
Все тепло своє за літо
Сонце розгубило,
Ним земля тепер зігріта.
Відпочинь, світило.
Ще горять його краплини
В яблуках із саду,
В стиглих кетягах калини,
В гронах винограду.
Прилетіли омелюхи,
Раді кожній гронці,
Заспівали в завірюху
Пісеньку про сонце.


Полустанок
Здаля видніються у полі,
Як семафори, дві тополі.
Там тепловози кожен ранок
Вітають тихий полустанок.
Про щось важливе, інтересне
Перемовляються колеса.
Я поступово, поступово
Вчусь розуміти їхню мову.
Ось миготять біля перону
Брезентом запнуті вагони,
Дзвенить залізне полотно:
«Зер-но, зер-но…»
Перегодя над залізницею
Запахло теплою живицею,
І чути в голосі коліс:
«Ліс-ліс, ліс-ліс…»
Коли ж по колії між стернями
Промчався поїзд із цистернами,
Чиїсь невидимі вуста
Шептали: «Наф-та, наф-та…»
Услід останньому вагону
Дивлюся довго я з перону
І на гудок від небокраю
Рукою знов і знов махаю:
«Прощай, прощай, мій тепловозе,
Нехай щастить тобі в дорозі!
Десь у путі під час стоянок
Згадай наш тихий полустанок».



Література:

Анатолій Качан: “Моє серце — на березі моря” // Южная правда. — 2015. — № 84. — С. 3.

Веселка : антологія української літератури для дітей в 3 т. : для мол. та серед. шкіл. віку. Т. 2. Твори радянського періоду. Поезія. / упоряд., передм., біограф. нариси Б. Й. Чайковського. — Київ : Веселка, 1984. — 503 с.

Вітер з лиману : поезії / упоряд. В. П. Бойченко, Є. Г. Мірошниченко, Е. І. Январьов. — Одеса : Маяк, 1988. — 240 с.

Дорога к морю длиною в жизнь... // Южная правда. — 2012. — № 3. — С. 3.

Живлюща сила ємигії : літературна антологія Миколаївщини / гол. ред. В. І. Шуляр ; укл. І. Ю. Береза, П. М. Водяна, В. І. Марущак. — Миколаїв : Іліон, 2014. — С. 239-244.

Качан А. “Дзвонить осінь школярам” : вірші / А. Качан // Літературна Україна. — 2012. — № 33. — С. 1, 8.

Качан А. Гуляє парус на лимані : вірші / А. Качан // Українська літературна газета. — 2012. — № 22. — С. 10-11.
 
Качан А. До нас у гості йде Зима : вірші / А. Качан // Культура і життя. — 2014. — № 2. — С. 13.
 
Качан А. Прощання з літом біля моря : вірші / А. Качан // Літературна Україна. — 2014. — № 32. — С. 8-9.

Качан А. Хвиля хвилю доганяє : вірші для молодшого та середнього віку / А. Качан. — Одеса : Маяк, 2007. — 168 с.

Клочек Г. Творець “еліксиру для дитячого мозку” / Г. Клочек // Українська літературна газета. — 2012. — № 1. — С. 6-7.

Кодлюк Я. 120 розповідей про письменників : довідник для вчителя початкових класів / Я. Кодлюк, Г. Одинцова. — Київ : Наш час, 2006. — 203 с.

Кодлюк Я. Розповіді про письменників : посіб. для вчителя початкових класів / Я. Кодлюк, Г. Одинцова. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2003. — 120 с.

“Не тільки світу, що в телевікні” : літературний ранок за поезією А. Качана // Шкільна бібліотека. — 2012. — № 9. — С. 23-25.

Лабінський М. Всі дороги ведуть до моря / М. Лабінський // Українська культура. — 2008. — № 12. — С. 18.

Література рідного краю. Письменники Миколаївщини : посібник-хрестоматія / уклад. Н. М. Огренич. — Миколаїв : МОІППО, 2003. — 212 с.

Марченко Н. Райський сад Анатолія Качана / Н. Марченко // Українська літературна газета. — 2013. — № 11. — С. 14.

Миколаївський оберіг : поетична антологія / ред. В. А. Карнаух. — Миколаїв : Можливості Кіммерії, 2004. — 428 с.

Мовчун А. І. Лауреати премії ім. Лесі Українки дітям / А. І. Мовчун, Л. В. Мовчун. — Луцьк : ПрАТ “Волинська обласна друкарня”, 2012. — 200 с.

Мовчун А. І. Рідне слово. Українська дитяча література : навчальний посібник : у 2-х кн. Кн. 2 / А. І. Мовчун, З. Д. Варавкіна. — Київ : Арій, 2007. — 656 c.

Олейников Ю. Шахматы и муза / Ю. Олейников // Южная правда. — 2011. — № 59. — С. 4.

Рутківський В. Маяк на березі дитинства / В. Рутківський // Літературна Україна. — 2012. — № 3. — С. 12.

Українська література для дітей : хрестоматія / упор. О. О. Гарачковської. — Київ : ВЦ “Академія”, 2011. — 800 с.

Узбереги божої ріки : історичний календар Миколаївщини : 1703-2003. — Київ : СПД Жадько В. О., 2003. — С. 37.


Інтернет-ресурси:

Біографія Анатолія Качана [Електронний ресурс] // Zalik.org.ua : портал. — Текст. дані. — Режим доступу : http://zalik.org.ua/index.php?newsid=18207. — Назва з екрану. — Дата перегляду : 05.01.2017.

Качан Анатолій [Електронний ресурс] // Javalibre.сom.ua : сайт. — Текст. дані. — Режим доступу : http://javalibre.com.ua/java-book/author/bio/25023. — Назва з екрану. — Дата перегляду : 05.01.2017.

Качан Анатолій Леонтійович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енциклопедія. — Текст. і граф. дані. — Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BD_%D0%90%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%96%D0%B9_%D0%9B%D0%B5%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%96%D0%B9%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87. — Назва з екрану. — Дата перегляду : 05.01.2017.

Цікава стаття? Поділися нею з іншими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.