Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Храми Миколаївщини - Кривоозерський район

Костел Святого Людвіга знаходиться в смт. Криве Озеро Миколаївської області (вул. Богдана Хмельницького, 24.). Настоятель — отець Мирослав Вонсевич. Храм діючий.


У XIX ст. в Криве Озеро переселялися росіяни, євреї, серби, болгари, греки, чехи. Жила тут і значна кількість поляків-католиків, яких свого часу привів сюди брацлавський воєвода Станіслав Любомирський.

У 1807-1819 роках у Кривому Озері коштом родини поміщика Людвіга Шолайського було споруджено невеликий мурований костел в ім'я Святого Людвіга. У 80-х роках ХІХ століття місцева парафія, до якої входили також сусідні населені пункти, нараховувала близько двох тисяч вірян. Фактично кожен третій житель Кривого Озера був римо-католиком, причому, переважно польського походження.

Запис з тогочасного документу «Визитная опись Кривоозеранского Римо-католического приходского костела» (мову оригіналу збережено) свідчить: «Церковь сооружена на основании каменном из железной покрашенной жести, на ней железный крест. Центральная дверь от запада, другая дверь боковая по правой стороне для входа в ризницу, третья из ризницы на левую сторону церкви в кладовую. Со стороны от центральных дверей четыре колоны подпирают малый деревянный балкон краскою олейною покрашен, при входе в церковь закром из которого ведет лестница на хор, где о шести голосах устроен орган, окон больших шесть, меньших три». У храмі було три кам'яні престоли: «Большой престол каменный, на котором цибориум, искусно из дерева сделанное в полукруге в 12 колоннах позолотою украшенное, в большом алтаре находится икона Божьей Матери с Спасителем на руках в позолоченных деревянных рамах…». У 1854 році настоятелем костелу був ксьондз Вноровський.

На території, що належала костелу, були споруджені будинки для персоналу. Приблизно за 2 км від костелу знаходиться кладовище (в народі кажуть «польське»), на якому до тепер ведуться захоронення.

Історія костелу, як і інших храмів, має трагічні сторінки. Відомо, що в 1913-1918 роках і, мабуть, пізніше був адміністратором парафії Кривого Озера в деканаті Балта Болеслав Рошкевич. Належав до Кам’янецької дієцезії. Духовну семінарію закінчив у Житомирі. Дата арешту і термін вироку священика невідомі. У грудні 1936 року перебував у таборі поблизу Кіровської залізної дороги. З березня 1937 року згадується як в’язень табору Кузіма. Останній раз писав з табору до Польського Червоного Хреста у Москві у квітні 1937 року. Лист керівника Консульського Відділу Посольства Польщі в Москві до МСЗ з 28 червня 1938 року подає інформацію, що о. Рошкевич помер у таборі Кузіма (Кіровська залізна дорога).

З 1936 року костел був закритим. Після Другої світової війни у ньому облаштували автовокзал. До 1992 року тут розміщувався Будинок культури, діяли різноманітні гуртки. У лівій частині приміщення розміщувалась Центральна районна бібліотека.

10 листопада 1993 року колишній костел повернули місцевій громаді католиків латинського обряду. До того часу католицьке Богослужіння велося настоятелем Юзефом Павлюком в приватному будинку. Після завершення часткового ремонту 1994 року храм освятив єпископ Ян Ольшанський. Після того, як документи офіційно були передані до дієцезії, настоятелем храму було призначено Річарда Чайку, який разом з парафіянами — родинами Кубаїв, Тимунів, Албулів, Кволиків, Зеленюків, Ольбертів, Долінських, Шмигановських, Бухінських, Горянських, Грабовських, Базелінських та інших — розпочали відновлення храму.

Кожен із священнослужителів костелу з 1992 року і до нині вносив свою частку у процес його відновлення: і Річард Чайка, і Йозеф Шкварек, і Тадеуш Заічковський.

За майже 200 років свого існування костел перебудовувався, але основа споруди залишилася незмінною. Облаштування святині та її території продовжується і далі. Зараз костел знову діє, в Кривому Озері є католицька громада.

Нині Криве Озеро обслуговують дієцезіальні священики з парафії Св. Архангела Михаїла у Гайвороні на Кіровоградщині.

Римо-католицька паства та отець Мирослав Вонсевич сьогодні докладають багато зусиль, аби відремонтувати та оновити костел. До цих благородних намірів приєднуються всі охочі і небайдужі до збереження історичної спадщини Кривоозерського краю.Лаврик А. Г. Костел Святого Людвіга (смт. Криве Озеро) / А. Г. Лаврик. — смт. Криве Озеро Миколаївської області, 2018.

Интересная статья? Поделись ею с другими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.