Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Храми Миколаївщини - Кривоозерський район

Іоано-Богословська церква знаходиться в селі Мазурове Кривоозерського району  Миколаївської області (вул. Щербатого, 54). Настоятель — Леонід Лотоцький. Храм в процесі будівництва.

Легенди говорять, що перша православна церква в селі Мазурове була  зруйнована в другій половині XVIII століття татарами, які забрали в полон усіх жителів села, в тому числі і священика. В 1775 році парафіяни збудували новий храм на честь Іоана Богослова, в 1794 році з уніатського він став православним.

Дерев’яну церкву було побудовано стараннями та коштом парафіян. Спершу вона була вкрита соломою, зовні та всередині обмащена глиною, але з часом тут було облаштовано купол, вкритий жестю та пофарбований у зелений колір, стіни зовні ошальовано дошками, пофарбованими у білий колір.

З 1795 по 1841 роки іконостасу в церкві не було, замість нього храм прикрашали ікони Спасителя та Божої Матері, «на блясі дерев’яній написані». Іконостас було облаштовано лише в 1841 році за 300 карбованців асигнаціями, виданими чотири роки перед тим з Балтського Повітового Казначейства. Вже 1866 року було отримано дозвіл на побудову нового іконостасу, цього разу на пожертви парафіян, що склали 300 карбованців сріблом. Іконостас був оновлений.

В 1857 році парафія села Мазурове була розширена завдяки приписуванню храму села Михалкове. Крім цієї приписної церкви, до парафії згодом також ввійшла церква села Гедвілово, побудована 1898 року.

Церква села Мазурове цілком виправдовувала свою присвяту Івану Богослову, якого вважають покровителем усіх, хто має відношення до книг. 1895 року при місцевій церковно-парафіяльній школі на синодальний кошт було відкрито бібліотеку. Вона була однією з найбільших серед сільських бібліотек повіту – тут зберігалось 150 різних видань, загальна кількість яких складала 529 екземплярів. Для порівняння в одній з найближчих бібліотек села Кримка було 37 видань, 126 екземплярів.

Історія зберегла імена священиків, які служили у Богословській церкві в ХІХ столітті. Із 13 січня 1857 р. (тут далі за старим стилем) рукоположений у священики в село Мазурове Іван Костецький, який служив до 1868 року, коли був переміщений до Могилевської губернії. 23 жовтня 1868 року місце священика було почислене за Олександром Сергєєвим, що закінчив курс наук в Подільській духовній семінарії. 22 лютого 1871 року сюди переміщений з села Капітанки Ніфонт Смогоржевський.

Тривалий час священиком Богословської церкви був Іван Городиський, який у часи своєї служби в 1887 році до свята Великодня був нагороджений скуфією від Святійшого Синоду, а в 1896-му отримав подяку від єпископа Подольського та Брацлавського. Крім того, Іван Городиський був депутатом єпархіальних та училищних з’їздів, а також займав посаду Духовного Слідчого 5-го округу Балтського повіту. Станом на 6 червня 1900 року, коли Івана Городиського було переміщено у Чаусове, парафія налічувала 1443 чоловіка та 1321 жінку.                                              Про те, що священики села Мазурове мали неабиякий авторитет у церковному середовищі свідчить той факт, що священик, який заступив Городиського у Мазуровому 20 вересня 1900 року — Олександр Доброгорський, також з часом обійняв посаду Духовного Слідчого округу.

Серед інших духовних осіб, які залишили по собі слід в історії Богословської церкви села Мазурове середини XIX — початку XX століття, можна згадати Феодора Чмілевського, Андрія Уманського, Сергія Радзієвського, Олександра Танашевича, Павла Жуковського, Андрія Білецького, Симеона Любичанківського, церковних старост Євдокима Лозинського, Варфоломія Ольшевського, Івана Виноградського, Василя Колибабу, Фому Кирнасовського, голів церковно-парафіяльного піклування Андрія Волянського, Марка Злочевського та членів піклування Кирила Струченка, Григорія Дзендзелевського, Автонома Кимаковського, Косму Стефанського, Калістрата Мишевського, Сильвестра Крушельницького. Священнослужителів Сухоставського (1903 р.) та Доброгорського (1911 р.) і їхніх дружин після смерті поховано біля храму. Нині ці поховання упорядковані.


14 травня 1951 року церкву закрили і передали під клуб, згодом під склад. Довгі роки храм стояв зруйнований, без куполів, без дзвіниці. В 1990 році за ініціативи голови місцевого господарства П. М. Довганя односельці розпочали відбудову церкви. В 1992 році зведено куполи, дзвіницю, а в 1994-му зроблено розпис. Настоятелем храму став Олексій Сович. В 2008 р. церкву знову відремонтовано і пофарбовано.

На жаль, 19 серпня 2015 року після святкової служби з невідомих причин церква зайнялась полум’ям і згоріла вщент. Нині жителі села, отець Леонід Лотоцький, за великої допомоги П. М. Довганя спільними зусиллями відновлюють церкву в селі Мазурове на тому ж місці. Це буде церква на честь Святого Іоана Богослова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Макаренко С. М. Іоано-Богословська церква (с. Мазурове) / С. М. Макаренко. — с. Мазурове, Кривоозерський район Миколаївської області, 2018.

Интересная статья? Поделись ею с другими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.