Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Творча лабораторія для фахівців Мережа юнацьких структурних підрозділів Бібліотечне обслуговування юнацтва в ЦБС області у 2011 році

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Творча лабораторія для фахівців - Мережа юнацьких структурних підрозділів

У 2011 році діяльність бібліотечних установ області була спрямована на забезпечення вільного та оперативного доступу користувачів до інформації, прилучення до цінностей світової культури, сприяння розвитку людини, її прагненню до самореалізації і вдосконаленню.

Обслуговування юнацтва в області здійснюють 469 бібліотек системи Міністерства культури і туризму України. Мережа юнацьких структурних підрозділів, в порівнянні з минулим роком змінилася — у ЦРБ Баштанської ЦБС відкрито юнацьку кафедру.

Читачами бібліотек області у 2011 році стали 63155 осіб юнацького віку,  в тому числі читачами обласної бібліотеки для юнацтва 5626. Для статистики використовувалась цифра єдиної реєстрації читача.
    
Згідно з даними Обласного управління статистики на 01.01.2011 року в Миколаївській області проживає 103786 осіб віком від 15 до 21 року. В порівнянні з показниками минулого року кількість юнацтва зменшилась на 1993 особи. Відсоток охоплення читанням збільшився з 59,1% до 60,9%. Найвищий показник охоплення читанням жителів юнацького віку мають Новоодеська (99,2%), Очаківська (91,3%),  Арбузинська (89,3%), Врадіївська (86,2%) та Вознесенська (76,5%) ЦБС. Найменший показник спостерігається в ЦБС м. Южноукраїнська (13,1%), м. Первомайська (24,6%) та м. Вознесенська (33,3%).

В минулому році робота бібліотек області була спрямована на підтримку державних, обласних та районних програм та участі у реалізації заходів присвячених відзначенню 2011 року: Рік вирішення проблем Чорнобиля, Рік інновацій в Україні, Міжнародний рік лісів, Рік української першокниги (з нагоди 450-річного ювілею українського перекладу Пересопницького Євангелія (1556-1561), 20-тої річниці незалежності України, 15-тої річниці прийняття Конституції України,  150-річчя з дня смерті В. П. Скаржинського.
    
16 червня 2011 року виповнюється 150 років з дня смерті Віктора Петровича Скаржинського (1787-1861рр.), видатного лісовода, творця справжнього природного дива на Вознесенщині. До цієї дати в с. Трикрати за ініціативи Відділу культури Вознесенської районної державної адміністрації, ЦРБ Вознесенської ЦБС та Трикратської школи мистецтв пройшов День вшанування пам’яті знаменитого земляка. На захід були запрошені гості з м. Миколаєва та м. Первомайська. Фахівці районної бібліотеки підготували книжково-ілюстративну експозицію та електронну презентацію «В. П. Скаржинський – творець дива в степах Вознесенщини». В рамках Дня вшанування пройшла громадська хода до пам’ятного знаку, встановленого на місці захоронення сім’ї Скаржинських на кладовищі с. Трикрати.
    
В липні ЦРБ Баштанської ЦБС видала нові довідково-інформаційні матеріали «Ліси Скаржинського», присвячені В. П. Скаржинському. Цій видатній людині була також присвячена віртуальна подорож «Слідами Скаржинського» для відвідувачів бібліотеки у Центрі вільного доступу до Інтернет. Користувачі  познайомилися з Інтернет-ресурсами, присвяченими життю та діяльності В. П. Скаржинського. А в читальному залі ЦРБ було відкрито експрес-виставку «В долі природи - наша доля», де було представлено  літературу, присвячену лісорозведенню на Миколаївщині.
Щодо вшанування В. П. Скаржинського на Миколаївщині в Доманівській  ЦБС відбулися заходи з увічнення пам’яті заслуженого діяча сільського господарства, лісовода: проводились бесіди, інформаційні повідомлення про життя та діяльність «Фундатор заповідної справи в Україні», «Великий природолюб В. П. Скаржинський», оформлено ілюстративну, екологічну панораму «Ліс і людина», тематичні викладки «Пам’яті знаменитого лісовода Віктора Скаржинського». Бесіду “Ліси Скаржинського” прослухали читачі Первомайської ЦБС.

    
Курс України на шляху до Євроінтеграції у бібліотеках області популяризується завдяки культурно-освітньої програми “Європейська світлиця”.
    
В Кривоозерській ЦБС питання партнерства України з Європейським Союзом висвітлювалися через книжково-ілюстративну виставку “Європейський вибір України. Реалії та перспективи”, для юнацтва було організовано літературний круїз “Країнами Європи” (сбф № 1). До Дня Європи в центральній районній бібліотеці оформлено книжкову виставку “Крок до Європи”, пройшла вікторина “Що ви знаєте про європейські мови”, віртуальна подорож “Наша країна — європейська держава” та інтелектуальна гра “Брейн-ринг”. Учасники гри відповіли на 27 питань з культури, літератури, історії та географії країн Європи. У листопаді у читальному залі районної бібліотеки для учнів школи та професійно-аграрного ліцею відбулося музичне рандеву “Мандруємо світом” по країнам Англії та Німеччини. На заході прозвучали пісні відомих музичних виконавців цих країн.
    
В центральній районній бібліотеці Снігурівської ЦБС до Дня Європи в Україні пройшов інтернет-урок для старшокласників “Чому ми святкуємо День Європи?”. В читальному залі було організовано книжкову експозицію “Європа — минуле, сьогодення, майбутнє” і презентацію сайтів “Цікаве про Європейський Союз”.
    
В Новоодеській ЦРБ проведено цикл масових заходів “Сезон країн”: літературне паті “Наша сусідка Польща”, грін-тур “Сонячна Болгарія”, політичний майданчик “Центр Європи: Чехія”, арт-коктейль “Країна незвичайного — Румунія” в Центрі “Вільний доступ до Інтернет”. Віртуальна подорож “Великобританія” ознайомила учнів Арбузинської ЗОШ № 2 з країною Європи; цикл заходів “Сезон Франції” проведено Первомайською ЦБС, літературне паті “Перлини французької літератури” та бібліотечна листівка “А музика звучить...” з М. Матьє, Д. Дасеном, П. Каас, з модною тусовкою “Неповторна італійська опера” та “Італія — неперевершена краса” були ознайомлені юні користувачі. У Доманівській ЦБС оформлена Європанорама «Європа зблизька: вчора-сьогодні-завтра», експрес-інформація «Рада Європи і права людини», турнір ерудитів «Країни Європи», презентація «Подорож до Англії». Урок диспут «Україна на шляху до Європи», день Європи «Україна і ЄС – перспективи інтеграції» проведено в Миколаївській ЦБС.
    
З питань євроінтеграції України в Братській ЦРБ для юнацтва та молоді було організовано та проведено сезони країн “Всі дороги ведуть до Риму”, “Іспанія: історична спадщина і сучасність”, “Її величність — Англія”, “Польща далека і близька”, літературне паті “Від Петрарки до Умберто Еко”, інформаційні тури “ЄС: хронологія творення”, до проведення Європейського тижня оформлено книжково-ілюстративну виставку “Відкриваємо Європу”.
    
Організаційно-методична робота обласної бібліотеки для юнацтва протягом року була насиченою та різноманітною за формами.
    
Наприкінці березня в усіх бібліотеках України щороку проходить Тиждень дитячої та юнацької книги. В Миколаєві, Первомайську і у десяти районах Миколаївської області цей Тиждень пройшов у форматі Обласного молодіжного інформаційного марафону “Бібліотеки для молоді!”. Організаторами цього вже не першого корпоративного проекту стали обласна бібліотека для юнацтва і юнацькі структурні підрозділи Арбузинської, Березнегуватської, Веселинівської, Вознесенської, Доманівської, Єланецької,  Миколаївської, Новобузької, Новоодеської, Снігурівської ЦБС та м. Первомайська. В рамках марафону “Бібліотеки для молоді!” рекомендувалось провести День відкритих дверей “Віват, Книга!”, тематичні Дні інформації, організувати презентації книг, читання-обговорювання “Читаємо книгу разом”, молодіжну акцію “Прочитай! Мені сподобалось!” і доброчинну “Подаруй книгу бібліотеці”, а також флешмоб, бібліодесант, експрес-опитування, інтелектуальні ігри, літературні тусовки, фестивалі книги і нагородження грамотами найбільш активних читачів. Результати Обласного молодіжного інформаційного марафону розміщено на сайті бібліотеки.
    
З найбільш цікавих форм роботи з молоддю області можна відзначити також молодіжну акцію одночасних дій «Добрі справи» та снепшот «Життя прекрасне», які запропонувала ОБЮ. Ці заходи пройшли в багатьох бібліотеках області і були приурочені до Дня молоді. Цікаво й креативно підійшли до проведення снепшоту Снігурівська, Новоодеська, Новобузька, Арбузинська, Баштанська та Вознесенська районні бібліотеки. Бібліотекарі розширили межі даного конкурсу та ввели 5 номінацій. Молоді фотохудожники протягом чотирьох годин робили сюжетні фотографії на задану тему. На суд журі були представлені портрети, репортерські і жанрові знімки, пейзажі. За підсумками снепшоту в бібліотеках були відкриті виставки фотографій, де відвідувачі могли залишити свої відгуки. Така цікава інтерактивна форма роботи сприяла вихованню любові до прекрасного, формування патріотизму та любові до рідного краю і, найголовніше, формувала позитивне ставлення до навколишнього світу.
    
Вже традиційними стали щорічні Фестивалі молодіжної книги, які бібліотека проводить у різних районах області. Цього року Фестиваль молодіжної книги “Чит@й.Молодь.mk.ua” проведено за участю багатьох соціальних партнерів — громадських організацій — в Березанському районі на базі Центральної районної бібліотеки, районного Будинку культури та загальноосвітньої школи. На Фестиваль були запрошені і гості з Очаківського району — старшокласники з Куцюрубської школи. На площі перед Будинком культури відбулося відкриття свята. Програма Фестивалю передбачала інтерактивні уроки, презентації, майстер-класи, веселі естафети, конкурси і вікторини. Такий комплексний захід, як Фестиваль молодіжної книги “Чит@й.Молодь.mk.ua”, у якому поєдналися книга, творчість, спорт і сучасні технології, подарував молоді Березанщини та Очаківщини радість спілкування, прагнення до читання, творчої самореалізації, навчання та здорового способу життя.
    
З метою підвищення престижу книги та бібліотеки; стимулювання інтересу підростаючого покоління до книги; виявлення пріоритетів у читанні і визначення впливу книги на формування життєвої позиції молоді було організовано обласний молодіжний конкурс творчих робіт «Книга, яка сформувала моє життєве Кредо», в якому взяли участь 58 юних учасників — з Миколаєва і 10 районів області. Всі переможці нагороджені грамотами і цінними подарунками, їхні роботи представлені на сайті бібліотеки, а 8 найкращих відправлені до Києва для участі у Всеукраїнській промо-акції «Мільйон думок про книгу», яка проводиться в рамках Всеукраїнського благодійного проекту «З книгою в серці», організатор якої Благодійний фонд Влади Прокаєвої “Обдаровані діти — майбутнє України“.
    
З 2010 року бібліотека реалізує пріоритетне завдання підтримки і розвитку молодіжного інтелектуального руху на Миколаївщині. Протягом двох років проводилися інтелектуальні ігри серед школярів та учнів професійно-технічних закладів Миколаєва, серед молоді під час виїзних інформаційних сесій у районах. Нещодавно, з грудня цього року розпочато новий корпоративний проект обласної юнацької бібліотеки і центральних районних бібліотек, розрахований на весь 2012 рік — інтелектуальні ігри “Що? Де? Коли?” у форматі Інтернет-конференцій за допомогою програми IP-телефонії Skype. В інтелектуальних іграх вже взяли участь школярі Березанської, Березнегуватської, Веселинівської, Доманівської, Кривоозерської загальноосвітніх шкіл.
    
У 2011 році проведено обласне соціологічне дослідження «Імідж бібліотеки з точки зору бібліотекарів, партнерів, користувачів та громадськості». Метою даного дослідження стало вивчення стану і тенденцій зміни іміджу бібліотеки, аналіз зацікавленості читачів, партнерів та громадськості в роботі бібліотек, а також з'ясування загального професійного рівня бібліотекарів, що працюють з молоддю. Об’єктом дослідження стали працівники бібліотеки, партнери, відвідувачі  і  громадськість м. Миколаєва та області. Предмет дослідження — думка громадськості, партнерів, відвідувачів та працівників бібліотеки щодо діяльності бібліотеки, а також оцінка стану іміджу з різних точок зору. В дослідженні взяли участь 2323 респонденти з 14 ЦБС Миколаївської області та м. Миколаїва: Арбузинської, Врадіївської, Березнегуватської, Баштанської, Березанської, Доманівської, Казанківської, Первомайської, Веселинівської, Миколаївської, Братської, Новоодеської, Снігурівської та Новобузької. Результати даного дослідження дають можливість виробити чітку стратегію підтримки та розвитку позитивного іміджу бібліотек області.
    
Бібліотекам в XXI столітті потрібні професіонали, здатні адаптуватися у швидко мінливому світі, розуміти, що саме буде затребувано в майбутньому. Рішення проблем, з якими сьогодні стикаються бібліотекарі, обумовлює перегляд багатьох традиційних способів діяльності, постійно вимагає інновацій. На вирішення цих проблем спрямовані обласні конкурси професійної майстерності, які щорічно оголошує ОБЮ. З метою формування позитивного іміджу юнацьких структурних підрозділів бібліотек області, підвищення професійного і творчого потенціалу бібліотекарів, працюючих з молоддю та заохочення читачів до користування послугами бібліотек у 2011 році для бібліотечних фахівців області організовано конкурс професійної майстерності “Читачі в дзеркалі часу” на краще портфоліо. В конкурсі взяли участь 17 бібліотекарів з Баштанської, Братської, Веселинівської, Вознесенської, Кривоозерської, Новобузької, Новоодеської, Снігурівської ЦБС та ЦБС м. Первомайська.
    
16-17 листопада на базі Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва і бібліотек Жовтневої ЦБС відбувся обласний семінар для працівників юнацьких структурних підрозділів бібліотек Миколаївської області за темою “Соціалізація особистості підлітків і молоді: бібліотечний формат”. В семінарі взяли участь бібліотекарі з 16 районів Миколаївщини, обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна, ЦБС для дорослих і ЦБС для дітей м. Миколаєва, а також бібліотекарі системи професійної технічної освіти — Миколаївського професійного ліцею сфери послуг, Миколаївського професійного ліцею, Миколаївського професійного машинобудівного ліцею, ВПУ-7. В перший день учасники семінару відвідали 4 сільських бібліотеки-філії Жовтневої ЦБС: Бармашівську, Первомайську, Мішківську, Воскресенську. Другій день роботи семінару проходив на базі ОБЮ. Під час семінару відбулося урочисте нагородження грамотами від управління культури облдержадміністрації і призами від організаторів переможців обласного конкурсу професійної майстерності “Читачі в дзеркалі часу” бібліотекарів Вознесенської ЦРБ ім. Т. Шевченко Наталії Євстратьєвої, Баштанської ЦРБ Ріти Пащук, Ленінською сільською бібліотечною філією Кривоозерської ЦБС Любові Сивак, завідуючої Соколівською сільською бібліотечною філією Братської ЦБС Тетяни Овчаренко.
    
У 2011 році завершено реалізацію обласної Програми по створенню Центрів сприяння соціальній адаптації юнацтва. Такі Центри створено у ЦРБ Баштанської, Вознесенської, Снігурівської ЦБС та Центральної бібліотеки ЦБС м. Первомайська.
    
Для плідної роботи Центру сприяння соціальній адаптації юнацтва ЦРБ Снігурівської ЦБС бібліотека залучила до соціального партнерства районне управління юстиції,районний Центр зайнятості, районний центр соціальних служб у справах сім'ї, дітей та молоді, реабілітаційний Центр для молоді “Журавлик”, Снігурівський професійний ліцей і районну благодійну організацію “Вихід є”. З кожною службою складено договір про соціальне партнерство та план спільних заходів. При молодіжної зоні продовжують роботу на добровільних засадах юрист, психолог, лікар-нарколог, які працюють за розкладом у визначений час.
    
Згідно договору про соціальне партнерство фахівці РОЮ провели Тиждень права у Центрі вільного доступу до мережі Інтернет.
    
При Центрі сприяння продовжує функціонувати клуби “Діалог” і “Феміда”. Для учнів шкіл міста проведено цікаві заходи: правовий ринг “Чи знаєш ти закон”, вечір відвертості “Тяжкі долі підлітків — хто винен?”, експрес-діалог “Як захистити свої права?”. Члени клубу “Діалог” беруть активну участь у Днях єдиних дій, доброчинних акціях, бібліодесантах, обласних молодіжних конкурсах.
    
Центр сприяння соціальної адаптації юнацтва — головний учасник заходів, які відбуваються в районному Центрі зайнятості. Перш за все це психологічні тренінги, які допомагають молоді зорієнтуватися у виборі майбутньої професії згідно рис свого характеру, грамотно скласти резюме, як шукати роботу.
    
Центр сприяння соціальній адаптації ЦРБ Баштанської ЦБС — це модель спільної роботи районної бібліотеки та її соціальних партнерів з молоддю. Основними завданнями Центру є створення умов для реалізації прав молодих громадян на вільний та рівноправний доступ до інформації, підвищення рівня інформаційної культури молоді, як невід'ємної умови соціалізації та самореалізації особистості.  Партнерами Центру сприяння стали відділ у справах сім'ї, молоді та спорту РДА, відділ культури і туризму РДА, відділ освіти РДА, управління юстиції, районний Центр зайнятості, районний центр соціальних служб для молоді, громадські організації району.
    
За час існування  Центру бібліотекарі разом з партнерами провели чимало консультативних заходів, таких як профорієнтаційний урок “Вибір професії — вибір майбутнього”, зустріч-порада “Молодим сім'ям: абетка подружжя”, урок-міркування “Чи бувають права без обов'язків?” та інші.
    
В рамках Центру продовжує працювати бібліотечна літературно-соціальна програма “SOS! Врятуйте наші душі!”, яка має на меті за допомогою бібліотечних форм популяризації літератури засіяти в душі молодих читачів зерно здорового способу життя та програма естетичного виховання “Школа етикету”, що направлена на засвоєння правил етикету, вміння створити свій особливий імідж та підготовку до цивілізованого дорослого життя.
    
Протягом року в рамках роботи Центру проведено соціально-психологічні тренінги (тімбілдинг) спрямовані на зміцнення дружніх зв'язків і взаємовідносин в колективі.
    
Цікаво і неординарно проходили в районній бібліотеці віртуальні уроки журналістики, запропоновані ОБЮ. За допомогою скайп-зв'язку старшокласники мали нагоду поспілкуватися з миколаївською письменницею В. І. Марущак.
    
Центр сприяння соціальній адаптації юнацтва ЦРБ Вознесенської ЦБС плідно співпрацює з відділом у справах сім'ї та молоді РДА, міськім районним центром зайнятості, районним управлінням юстиції, районним відділом освіти.
    
Робота Центру спрямована на організацію змістовного дозвілля молоді, поляризації книги. В рамках реалізації проекту «Наркоманію подолаємо разом» пройшло засідання правового лекторію: «Знай закон з молоду» на тему: «Наркотикам-ні!» з учнями школи-інтернат. Бесіду про профілактику наркоманії провів лікар-нарколог, учні  переглянули   відеофільм  по темі.
Протягом ІІІ кварталу молодь регіону приймала активну участь в громадських обговореннях «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє». Серед користувачів проводились анкетування, інтерв’ювання, опитування щодо отримання всього спектру думок та пропозицій. З метою виявлення думки громади про те, якою має бути бібліотека, що їй необхідно, щоб бути сучасною та потрібною для мешканці регіону у Центральній бібліотеці проведено «круглий стіл». Учасниками засідання стали представники влади, партнери, користувачі.

Центр сприяння  соціальній адаптації молоді створений на базі юнацького відділу Первомайської міської ЦБС з метою удосконалення діяльності відділу, налагодження і розширення партнерських взаємозв’язків з установами і організаціями міста,спільного вирішення проблем молоді.
Згідно до Угод про соціальне партнерство складено план роботи. Керівники соціальних служб і громадських організацій увійшли до складу Бібліотечної Молодіжної Варти.
В бібліотеці створено молодіжну зону з інформаційно-ресурсним центром,де оформлено книжкові виставки, тематичні папки з правових питань, молодіжної політики, профорієнтації. Зібрана інформація про молодіжні громадські організації міста, інформація для молоді, яка опинилася в складних життєвих умовах. Інформаційно-ресурсний центр постійно поповнюється друкованою продукцією соціальних партнерів.

Серед найбільш вдалих заходів, проведених в рамках плану роботи центру сприяння соціальній адаптації молоді,слід відзначити запровадження щорічної «Ярмарки професій», яка проводиться спільно з міськрайонним центром зайнятості та управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту.
Мета ярмарки-допомогти підліткам вірно обрати професію, розповісти про престижні професії свого регіону, про навчальні заклади, познайомити з тими людьми,хто по-справжньому знайшов своє покликання.

Цікаво і змістовно проходить в бібліотеці запроваджена в минулому році IQ-вікторина, присвячена Міжнародному дню студента. Мета вікторини – сприяти розвитку кмітливості і розумових здібностей студентської молоді.

Виходячи з плану роботи про соціальне партнерство між бібліотекою і міськрайонним  управлінням юстиції, було проведено ряд заходів, спрямованих на те, щоб застерегти молодь від помилок і нерозумних вчинків, сприяти виробленню почуття відповідальності за свої вчинки, поваги до закону та його вимог.
    
Для успішної реалізації Програми по створенню Центрів сприяння соціальній адаптації юнацтва ОБЮ розроблено нова ефективна форма роботи з молоддю області. Разом з партнерами Програми (головне управління юстиції в Миколаївській області, Обласний Центр зайнятості, управління у справах преси та інформації облдержадміністрації, клуб інтелектуальних ігор університету «Україна», миколаївські книговидавці, письменники) у районних бібліотеках та школах Баштанки, Вознесенська, Первомайська організовано 3 виїзні інформаційні сесії, в ході яких проводилися інтелектуальні ігри, презентації авторами і видавництвами нових краєзнавчих видань, іміджеві виставки різних установ, консультації фахівців з юридичних та профорієнтаційних питань, бібліотечно-бібліографічні уроки, тренінги по тімбілдингу.
    
Підводячи підсумки реалізації Програми по створення Центрів сприяння соціальній адаптації юнацтва можна стверджувати, що це вдалий досвід роботи бібліотек по забезпеченню молоді інформацією та знаннями необхідними для успішної адаптації у дорослому житті та реалізації своїх життєвих очікувань.

Интересная статья? Поделись ею с другими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.