Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Творча лабораторія для фахівців З досвіду роботи Завгородня Л. М. Екологічна естафета «Збережемо річку Південний Буг для майбутніх поколінь» (Новоодеська ЦБС)

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Творча лабораторія для фахівців - З досвіду роботи

Тема збереження водних ресурсів у всьому світі стає найактуальнішою. Не оминула ця проблема і Україну. Екологи кажуть, що через нераціональне ставлення до води ми можемо незабаром залишитися без неї.

Тому сьогодні дуже гостро постає питання забруднення річок, джерел, інших водойм. Адже вода є джерелом життя. Бібліотекарі Новоодеського району разом із зацікавленими партнерськими організаціями та місцевими громадами бачать необхідність своєї безпосередньої участі в екологічній просвітницькій діяльності.

Ще з 2017 року було започатковано екологічний комплекс заходів бібліотек Побужжя по вивченню, очищенню та відновленню природних джерел, які своїми водами наповнюють річку Південний Буг.

Започаткувала цю діяльність Новоодеська міська бібліотека-філія, яку очолює Василевська Т. М. Спочатку сама, а потім з членами молодіжного клубу «Антарес», який діє в бібліотеці, висаджували на березі річки саджанці горіхів і кленів, кущів, поливали їх. І всі вони прижилися, укріпили берег. Під час трудових десантів, до яких долучились учні ЗОШ №3, небайдужі громадяни, прибирали берег річки Південний Буг, розчищали природні джерела мікрорайону Кашперівка.

Жива справа зацікавила молодь та громаду. До відродження природних ресурсів краю долучились інші бібліотеки Побужжя: Костянтинівська, Баловненська, Гур’ївська, Пісківська, Новопетрівська, Троїцька, Михайлівська бібліотеки-філії. Партнером екологічних заходів є Миколаївське міжрайонне управління водного господарства в особах: начальника управління Поліщука М. В., начальниці відділу водних ресурсів Грубась Л. В., начальника Новоодеської експлуатаційної дільниці Немченка В. В., інженерів дільниці Кіріяк Ю. В. та Григоренко Є. В., які підтримали та схвалили ідею проведення естафети, виділили транспорт та працівників установи для проведення очищення території біля річки та джерел.

Цей комплекс заходів завершила загальносистемна екологічна естафета «Збережемо річку Південний Буг для майбутніх поколінь». До неї долучились всі бібліотеки Новоодеської централізованої бібліотечної системи. Розпочалась естафета 16 травня, напередодні Дня річки Південний Буг, у селі Баловному, одному з найстаріших сіл району. На березі річки вбрані у вишиванки старшокласники Баловненської ЗОШ та бібліотекар Сухоненко Т. В. провели екологічну годину «Річка Південний Буг – джерело мого життя». У своєму виступі Грубась Л. В. повідомила, що відповідно до рішення Басейнової ради Південного Бугу від 19.04.2019 року 22 травня відзначається День Південного Бугу.

Працівники Миколаївського міжрайонного управління водного господарства разом з учнями упорядковували джерела та прибирали мальовничі береги. Всі були вражені розмаїттям лікарських рослин, що вкривають схили ріки.

Захід завершився дружнім закликом всіх присутніх «Збережемо річку Південний Буг!». Другим та третім пунктами естафети стали села Костянтинівка та Гур’ївка. До синьої стрічки Баловненської бібліотеки-філії додаються стрічки цих бібліотек – вони символізують блакитну водну артерію Миколаївщини — річку Південний Буг.

І знову в дорогу. В селі Себине на березі Південного Бугу гостей зустрічали старшокласники місцевої ЗОШ, вчителі і бібліотекар Лунгол Т. А. Багато цікавого дізнались з проведених на березі річки учнями місцевої ЗОШ екологічних новин «Зберігаємо річку, природу і життя». Під час інтерактивного спілкування кожний присутній висловив свої думки про те, щоб він зробив для збереження річки для наступних поколінь. Зібравши на березі сміття у пластикові пакети, прибравши територію, додаємо ще одну стрічку до районної естафети.

У Новопетрівському, біля найбільшого джерела басейну Південного Бугу, гідрологічної пам’ятки обласного значення «Фонтал», чекали бібліотекарі місцевої філії та старшокласники загальноосвітньої школи на екологічну вікторину «Історичні факти про «Фонтал» та р. Південний Буг». Всіх схвилював вірш «Пісня джерела» нашого земляка, відомого українського поета Анатолія Качана, який вважає Новопетрівське своєю малою Батьківщиною:
У моєму селі над рікою,
Там, де сосни шумлять на піску,
Є гора, на вершині якої —
Біла хата в зеленім садку.
А з підніжжя гори кам’яної
Б’є прозоре, як скло, джерело
І смачною водою живою
Омолоджує рідне село.


Спеціалісти ММУВГ взяли проби води з джерела на хімічний аналіз. Грубась Л. В. пообіцяла виготовити та встановити пам’ятний знак біля найстарішого та найбільшого джерела. Поприбиравши територію навколо джерела, новопетрівчани додали ще одну стрічку до естафети.

Під час естафети також відвідали ще одне велике джерело, яке дало життя водоймі з романтичною назвою Озеро кохання біля села Зайве. Це стало завершальною акцією 16 травня.

17 травня екологічна естафета «Збережемо річку Південний Буг для майбутніх поколінь» з Новопетрівського передана до Нової Одеси. На березі Південного Бугу біля компанії ТОВ СП «НІБУЛОН» зібрались учнівська молодь, вчителі, наші партнери — начальник Новоодеської експлуатаційної дільниці ММУВГ Немченко В. В. та інженер Кіріяк Ю., представники бібліотечної спільноти: Дронова Т. А., Кухар А. В., Василевська Т. М, місцевий поет і композитор Ніцак В. Д. та народна майстриня Малік О. П. Екологічний квест «Зона уваги: чиста вода!» підвищив екологічну грамотність та свідомість юнацтва. Запам’яталися присутнім чудові поезії Ніцака В. Д. про наш рідний степовий край. Він пообіцяв написати пісню про річку Південний Буг.

Ми щиро вдячні начальниці відділу водних ресурсів ММУВГ Грубась Л. В. за подарований бібліотеці довідковий посібник «Водний фонд Миколаївської області».

Естафета мала практичну користь: прибрано частину берега ріки та території біля природних джерел, привернуто увагу місцевої влади та громадськості до вирішення екологічних проблем нашого регіону.

Екологічна естафета «Збережемо річку Південний Буг для майбутніх поколінь» стала підсумковим етапом комплексу екологічних просвітницьких заходів. Вона за сприяння Миколаївського МУВГ буде передаватися з району в район по течії ріки. Символ річки, блакитна стрічка, буде доповнюватися стрічками з назвами тих населених пунктів, які будуть учасниками цієї естафети. Адже це не формальний захід, а реальна практична та просвітницька робота по покращенню екології, відновленню водних джерел.

27 травня відбувся кінцевий етап екологічної естафети. В селі Михайлівці, останньому населеному пункті Новоодещини, на учасників заходу чекали бібліотекар Кучеренко Ю. М., представники громади: депутат районної ради, завідувачка місцевим ДНЗ Вознюк Н. А., депутат сільської ради Жигільова О. С., секретар сільської ради Біган О. В., жителька села Будак А. С.

Бібліотекар Кучеренко Ю. М. відзначила, що на території Михайлівської сільської ради знаходиться природний заказник «Михайлівський степ», який є частиною природного заповідника «Єланецький степ». Його площа 1300 га, яка складається з природних луків, плавнів річки Південний Буг, природної перлини Михайлівського каньйону. Це природне розмаїття вивчається юними біологами-натуралістами м. Миколаєва, які вже 7 років поспіль приїжджають під час літніх канікул до села, вивчають та збирають рослини, занесені до Червоної книги України. Річка Південний Буг, крім того що є водною артерією краю, рятувала людські життя під час Голодоморів.

Учасники естафети відвідали Михайлівські плавні та каньйон, відкрили для себе ще одну притоку Південного Бугу – невеличку річечку Бакай, яку наповнюють місцеві джерела.

З Михайлівки вирушили до першого населеного пункту Вознесенського району — села Білоусівки. Біля сільського Будинку культури учасників естафети зустрічали представники Дорошівської ОТГ, до складу якої входить село, завідувачка освітньо-культурним центром села Пасхалова Г. О., жителі місцевої громади. Учні школи, вчителі зібрались на екологічне свято річки Південний Буг. Ведучі надали слово учасникам естафети. У своїх виступах директорка Новоодеської централізованої бібліотечної системи Дронова Т. А., начальниця відділу водних ресурсів Миколаївського міжрайонного управління водного господарства Грубась Л. В. наголосили на необхідності збереження та відновлення природних ресурсів краю, висловила щиру подяку усім учасникам естафети.

Грубась Л. В. вручила подяки за активну участь в естафеті від ММУВГ Дроновій Т. А. і завідувачці міської бібліотеки-філії Василевській Т. М. Вони разом із бібліотекарем Михайлівської сільської бібліотеки-філії передали естафету представнику Вознесенського МУВГ Бабенко М. А.

Сподіваємося, що естафета попрямує з району в район, з області до області по руслу Південного Бугу, очищаючи береги річки, джерела та інші природні водойми, адже це саме та справа, що згуртовує та об’єднує громади.

Підводячи підсумки екологічної естафети, треба зазначити: під час її заходів було впорядковано території поблизу водних об’єктів Новоодещини, на прибережних захисних смугах та водоохоронних зонах, відновлено та розчищено джерела, прибрано сміття, висаджено саджанці дерев та кущів.

Л М. Завгородня., завідувачка відділу обслуговування Новоодеської ЦРБ


 

Интересная статья? Поделись ею с другими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.