17.06.2021 13:44 Обновлено 28.06.2021 14:19
Протягом двох днів, 15 і 16 червня, Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва приймала в онлайн-форматі на платформі Zoom ювілейний V Всеукраїнський молодіжний бібліокараван “Читай, юність!” за участю бібліотечної спільноти України і, зокрема, Миколаївщини — загалом 71 зареєстрований учасник. Ініціатор проведення бібліокаравану “Читай, юність!” — Державна бібліотека України для юнацтва. Цей щорічний захід покликаний об’єднувати міста України й бібліотеки, просувати читання, популяризувати українську літературу і письменників, підвищувати інтерес громад до бібліотек. Його мета — презентація успішних регіональних практик обласних бібліотек для юнацтва/молоді, обмін ідеями і форматами популяризації читання, зустрічі з літераторами, обговорення державної політики, професійних інновацій в бібліотечній справі.
На початку заходу учасників привітали Олена Буберенко, начальник управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації, Тетяна Сопова, заступниця директора з науково-методичної роботи Державної бібліотеки України для юнацтва, Наталія Ткаченко, директорка Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва. Експрес-презентація “Маршрутами Бібліокаравану” розповіла про попередні міста і бібліотеки-бази його проведення (Одеса, Львів, Харків, Дніпро), про формати і заходи. Відео-візитівка “Вас вітає Миколаїв!” познайомила бібліотекарів з усіх регіонів з цікавинками, туристичними магнітами нашого міста: краєзнавчим і художнім музеями, яхт-клубом і зоопарком, суднобудівним заводом та музеєм суднобудування і флоту, обсерваторією та інтерактивною експозицією «Dream City – Місто мрій».
Завдяки перегляду трейлеру “Публічний звіт МОБЮ за 2020 рік” учасники здійснили віртуальну екскурсію відділами бібліотеки, дізналися про пріоритетні проєкти, найцікавіші події, професійні досягнення.
Тетяна Павлівна Сопова у своїй доповіді акцентувала увагу на рекомендаціях ІФЛА щодо поповнення та оновлення бібліотечних фондів та проаналізувала реальний стан з цього питання в юнацьких бібліотеках, представила Стратегію розвитку читання на 2021-2026 роки та результати моніторингу регіональних бібліотечних програм, спрямованих на просування читання серед молоді. Доповідь “Код читання покоління Z” Галини Гич, кандидатки педагогічних наук, доцентки, завідувачки кафедри теорії та методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти викликала дискусію серед присутніх. Бачення окремих аспектів проблеми читання серед підлітків і молоді у теоретика-науковця та практиків-бібліотекарів виявилося трохи різним. Активно обговорили читацькі практики щодо інших форматів читання, нові моделі читання, психологічні особливості сучасних підлітків.
Олена Іваненко, в.о. начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської ОДА розповіла про обласну та міську програми підтримки книговидання та зупинилася на їх важливості для ланки автор — видавець — читач, ролі бібліотек та ефективності заходів із популяризації краєзнавчих видань. Видавець Ірина Гудим поділилася практичним досвідом участі в програмах, співпраці з письменниками та бібліотеками. Цю тему продовжила Ірина Бринкіс, завідувачка науково-методичного відділу МОБЮ, яка проаналізувала бібліотечні форми знайомства читачів із миколаївськими письменниками: літературно-художній проєкт “Читаємо разом”, виїзні інформаційні сесії та фестивалі молодіжної книги в містах і селищах області, цикл літературних вечорів “Народжене в Прибужжі слово” та вебінари за участю письменників, молодіжні літературні конкурси, обласний проєкт “Шануймо Поета: Дмитро Кремінь у пам'яті миколаївців” та мобільну виставку-інсталяцію “Шокова терапія поезії Дмитра Креміня”. Провідна бібліотекарка МОБЮ Тетяна Гервасьєва презентувала масштабний обласний проєкт вивчення і промоції читання “Трикутник агентів змін: читацька компетенція бібліотекарів, вчителів, молоді”, реалізований спільно з Миколаївською обласною організацією Національної спілки письменників України, Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти за участі учнів шкіл і професійно-технічних закладів освіти, студентів, вчителів, викладачів, бібліотекарів. Окреслила коло піднятих питань для вивчення й обговорення: (не)читаюча сучасна молодь: true/false? агенти змін в читанні: хто вони? якими є читацькі інтереси і вподобання окремих категорій — молоді, вчителів, бібліотекарів? якою має бути промоція читання для підлітків. Докладно зупинилася на кожному з етапів проєкту — вивчення проблеми, промоція читання, узагальнення отриманих результатів і напрацювання методичних рекомендацій; на напрямках і ресурсах, використаних формах і методах. В рамках ще одного бібліотечного проєкту промоції видань, отриманих від Українського інституту книги для поповнення фонду «СмакBook від УІК» учасники бібліокаравану поспілкувалися про книжкові новинки, зарубіжні бестселери, творчість молодих українських письменників з Надією Кузінською, менеджеркою видавництва «Vivat» та Анастасією Нікуліною, топовою авторкою підліткової літератури, лауреаткою Міжнародного конкурсу «Коронація слова».
Тема 30-річчя незалежності України, її історичного шляху до цієї події обговорювалася під час літературно-історичної онлайн-толоки «Гетьманська Рада» за участю письменників з Миколаєва, Херсона і Запоріжжя. Про реальних історичних постатей — героїв своїх поем і романів розповідали Галина Запорожченко, поетеса, освітянка, краєзнавиця, громадська діячка, членкиня Національної Спілки письменників України, завідувачка навчального кабінету “Освіта Миколаївщини” Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, авторка ліро-епічної поеми «Мазепа»; Ярослава Дегтяренко, авторка сімох книг в історичному жанрі, володарка спеціальної відзнаки “Вибір видавця” Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова 2016» за книгу «Лицарі Дикого Поля»; Оксана Зененко, авторка 5 видань, у 2021 році нагороджена медаллю імені Олександра Довженка за роман «Останній лицар гетьмана». Письменники і бібліотекарі обмінялися думками щодо існуючих стереотипів образів окремих гетьманів України, їхньої ролі в нашій історії, продемонстрували власні знання та уважність під час інтерактивної тематичної гри.
Віра Марущак, голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України підсумувала результати 47-річної діяльності літературного осередку, познайомила присутніх зі своїм доробком. Поетеси Ольга Славна та Тетяна Свірська зачарували всіх емоційним авторських прочитанням власних творів. А бібліотека запропонувала творчі експрес-візитівки інших членів спілки — Лариси Матвєєвої, Світлани Іщенко та Ольги Сквірської. Окремим блоком було презентовано творчість молодих миколаївських письменниць Анни Софіної, володарки спеціальної відзнаки «Коронація слова – 2020» за твір «Лавка продажу дітей», Олени Півненко, лауреатки Міжнародної німецько-української премії Олеся Гончара 2021 року за цикл «Єлень», Олександри Філоненко, переможниці XV обласного конкурсу «Краща миколаївська книга — 2021» в номінації «Кращий літературний дебют» за книгу «Арабески и Сны». Художниця Світлана Чебанова у своєму виступі поділилася власними лайфхаками ілюстрації книг Євгенії Бардіної «КамОSвет» или записка из таинственного прошлого», збірки балад Ованеса Туманяна «Крапля меду» у вільному перекладі Наталії Ткаченко, дизайну обкладинки присвяченого подіям Революції Гідності роману-хроніки “Намальовані люди” Міли Іванцової та інших видань письменників із Києва та Запоріжжя.
Молоді бібліотекарки Валентина Гавришко та Олександра Бережна представили літопис літературно-музичного об’єднання «Молодість у віршах», яке вже протягом трьох років діє при бібліотеці. За цей час були проведені численні літературники, світерники, квартирники, поетично-музичні події open-air на різних локаціях міста. Валентина, Олександра та учасниця об’єднання Амалія почитали свої поезії, заспівали пісні під гітару. Юлія Кімаковська поділилася досвідом реалізації бізнес-проєкту першої та поки що єдиної в нашому місті кав’ярні-книгарні.
На завершення дводенного бібліокаравану успішний досвід просування читання презентували бібліотекарі з різних регіонів України: Запорізької, Житомирської обласних бібліотек для юнацтва, Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Романа Іваничука, Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка, Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова, Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки, а також Баштанської публічної бібліотеки. Тетяна Сопова та Наталія Ткаченко підвели підсумки всеукраїнського бібліокаравану. Всі учасники обговорили виступи та практики, заповнили гугл-форми з метою визначення ефективності заходу, подякували організаторам.
P.S. Дякуємо колегам з Миколаєва та області, а саме: бібліотечним фахівцям обласної бібліотеки для дітей ім. В. О. Лягіна, публічних бібліотек та філій Братської, Новоодеської, Снігурівської, Казанківської, Березанської, Кривоозерської, Веселинівської, Очаківської, Баштанської, Куцурубської, Радсадівської, Ольшанської, Шевченківської, Кам’яномостівської, Мигіївської, Степівської ОТГ за те, що протягом двох днів долучалися до заходів V бібліокаравану, коментували та підтримували гостей і спікерів. Сподіваємось, вам було корисно і цікаво.
< Попередня | Наступна > |
---|