Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Давайте познайомимось Про нас пишуть Мороз А. Сучасні онлайн-сервіси у бібліотечній роботі / Анна Мороз // Бібліосвіт : інформаційний вісник. — 2018. — № 4. — С. 45—52.

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Давайте познайомимось - Про нас пишуть

Сучасні онлайн-сервіси у бібліотечній роботі

Сучасні інформаційні технології дедалі більше проникають у наше життя і, відповідно, у повсякденну бібліотечну працю. Унаслідок цього значна частина роботи бібліотекарів спрямована саме на віртуальне середовище. З іншого боку, віртуальне середовище, постійно розвиваючись, відкриває перед бібліотекарями нові можливості для творчості. У наш час з’явилася велика кількість різноманітних онлайн-сервісів, що дозволяють створювати власні унікальні інформаційні продукти. Розглянемо деякі з цих сервісів та можливості їх використання у бібліотечній практиці.


Геосервіси
Геосервіси — сервіси мережі Інтернет, які дозволяють знаходити, відзначати, коментувати різні об’єкти в будь-якому місці на зображенні Земної кулі та вміщувати їх фотографії. При цьому використовуються реальні супутникові дані. Значного поширення набули мешапи (від англ. mash up — змішувати) — нові комбіновані сервіси, які утворилися внаслідок поєднання можливостей геосервісу Google Earth з можливостями інших сервісів Web 2.0. Ідеться, наприклад, про розміщення користувачами на віртуальних картах своїх фотографій, коментарів, та створення віртуальних спільнот за допомогою геосервісів. Таким чином можна створити та зберегти власну версію мапи із особистими позначками. Найбільш розповсюдженими є геосервіси, що надаються компанією Google.

Google Maps — додатки, побудовані на основі безкоштовного картографічного сервісу та технології, що надаються компанією Google. Цей сервіс складається з карт і супутникових знімків усього світу, а також Місяця і Марса. Ресурс дозволяє організувати спільну роботу декількох віддалених один від одного авторів над однією мапою. Карти можна опублікувати. Кожна з них отримує свою унікальну інтернет-адресу і може бути вбудована в інтернет-сторінку.

Google Earth — безкоштовна програма, яку можна завантажити на сайті http://earth.google.com/ та використовувати тривимірну модель земної кулі на локальному комп’ютері. Для цього потрібно користуватися браузером Google Chrome. За умови підключення комп’ютера до Інтернету програма надає додаткові можливості. Її перевагою є тривимірне зображення земної поверхні з урахуванням рельєфу, можливість спостереження під довільним кутом, поступове уточнення зображення під час завантаження більш детальних фотознімків, можливість плавної зміни масштабу.

Wikimapia — сервіс, що поєднує інформацію Google Maps із технологією ВікіВікі. На мапі користувач бачить об’єкти, обмежені рамками, і може отримати текстовий опис кожного з них. Відредагувати текст та додати новий об’єкт може будь-який відвідувач сайту.

У бібліотеці подібні ресурси, перш за все, надають нові можливості для краєзнавчої роботи. Можна наносити позначки, що стосуються будь-якої теми, та одержувати тематичні мапи: мапу з адресами письменників, які народилися або жили у вашому краї, мапу народних промислів, мапу культурних закладів, мапу пам’яток архітектури, тощо. Факти для цієї роботи доцільно шукати в фонді краєзнавчої літератури, на сторінках місцевої періодики, в Інтернеті, у пересічних громадян, що володіють необхідною інформацією, і т. п. (залежно від теми). Крім того, за допомогою такої мапи можна створити незвичайну віртуальну книжкову виставку. Наприклад, можна позначити пам’ятники літературним героям із додаванням фото кожного з них, зображень книг, анотацій. Ще один варіант — віртуальна виставка, присвячена життєвому шляху письменника, який багато їздив країною або емігрував. Таким чином можна презентувати й окрему книгу, герої котрої подорожують (для кожного місця, відвіданого ними, потрібно підібрати цитату і малюнок та зробити позначку) або створити «Поетичну прогулянку містом» (позначити на мапі місця, яким поети присвячували вірші, із додаванням тексту віршів). І, наостанок, мапою зручно користуватися при розробці маршруту міського фут-квесту. Для цього потрібно обрати саме Google-карти. Вони дозволяють визначити не тільки відстань між двома об’єктами, але й час подолання цієї відстані. Таким чином, приблизно обчислюється загальна тривалість квесту та розраховуються маршрути різних команд для забезпечення їм рівних можливостей.

Стрічки часу (Timelines)
Ці сервіси служать для створення часово-подієвих лінійок. На лінійку часу наносяться події, унаслідок чого можна отримати історію розвитку події, особистості, епохи тощо. У різних сервісах події презентуються у вигляді тексту, зображення, відео. У стрічках часу існує опція надання посилань на інтернет-ресурси, пов’язаних із відповідною подією. Використання timelines урізноманітнює віртуальну виставкову роботу. Наприклад, у такому ключі оформлюються виставки книг-ювілярів. Деякі ресурси допомагають створити декілька лінійок одночасно, що дозволяє співставляти події. Так, на виставці, про письменника на одній лінійці доцільно позначити важливі дати в його житті, а на іншій — події у країні. Стрічки часу англомовні, що може викликати певну незручність у користуванні. Друга незручність: у безоплатних версіях обмежені деякі можливості.

Timerime — англомовний сайт, що дозволяє переглядати та створювати стрічки часу, обмінюватись ними. Працювати можна індивідуально або у групах. Сервіс платний. Інструкція розміщена за адресою: https://docs.google.com/presentation/d/1g4LhyAtcoZBg-CDjwjCwGFcehXylCJC45BpIxRhIN90/embed?hl=ru&size=s#slide=id.p

Timetoast — англомовний сайт, що надає можливість розміщувати у хронологічному порядку дату, текст, посилання, додавати зображення, відео. На сайті можна працювати безоплатно. Інструкція розміщена за адресою: http://www.slideshare.net/aneonika/timetoast-12547916.

Dipity — англомовний сайт, що допомагає спільній праці з однією стрічкою. Створена хронологічна послідовність переглядається не лише у вигляді стрічки, але й як фотоальбом, текст, або мапа, якщо вказано географічну прив’язку кожної події. Можна створити три безкоштовні стрічки. Інструкція розміщена за адресою: http://mainservis.blogspot.com/2011/05/dipity.html

myHistro — сайт, на якому існує опція вибору російської мови інтерфейсу, що значно спрощує роботу. Але хоча сам сервіс позиціонується як таймлайн, це скоріше геосервіс з ознаками стрічки часу. Усі події обов’язково позначаються на мапі; за бажанням можна також вказати їх дату й час. Спочатку створюється подія — позначка на мапі, до якої у випадку необхідності додаються текст, зображення, відео, дата, час. Події можна об’єднати у історію. Вони вишиковуються у хронологічному порядку, а за відсутності дат — у порядку додавання. Відео, текст, малюнки зручно переглядати за позначками на мапі, а на стрічці часу зображуються тільки дати. За бажанням між позначками прокладається маршрут. Інші користувачі можуть вносити ваші події до своїх історій, і навпаки. При розгортанні стрічки подій можна переходити від точки до точки.

Сервіси створення хмаринки слів
Хмаринка слів (Wordcloud) — мозаїка ключових слів, що стосуються будь-якої теми, книги, заходу, події тощо. Веб-сервіси Wordclouds допомагають створити мозаїку з обраних ним слів. Зробити це просто: потрібно зайти на веб-сервіс, підібрати слова, ввести їх у спеціальне віконце і натиснути кнопку. Програма згенерує мозаїку. Користувач обирає дизайн: колір фону та букв, шрифт, фігури.

Застосування в бібліотечній практиці:

  • як гарного та сучасного декоративного елемента, яким можна прикрасити оголошення про захід, книжкову виставку, листівку, використати у рекламі, включити до посту у соціальних мережах;
  • як завдання для інтелектуальної гри, наприклад, за ключовими словами можна визначити, яка саме книга мається на увазі, або відновити вірш, усі слова якого містяться в хмаринці. Зокрема, у грі про одного письменника кожна хмаринка присвячується окремому його твору. Таким чином в іграх загадуються не лише книжки, але й письменники, об’єкти квестів тощо;
  • як творчого конкурсу для молоді, за допомогою якого юнаки та дівчата навчаться працювати в сервісі та характеризувати улюблену книгу за допомогою підбору ключових слів та візуальної картинки.


Мозаїка слів — найбільш простий у використанні сервіс. Він російськомовний (назви розділів та пояснення на сайті написані російською), але дозволяє створити український текст. Власне для створення мозаїки реєстрація не потрібна, але для завантажити картинки необхідно створити акаунт. Слова для хмаринки можна скопіювати з друкованого тексту або ввести за допомогою клавіатури. Крім слів, до мозаїки включають символи, невеличкі зображення. Сервіс надає багатий вибір форм хмаринок — серце, метелик, абстрактні конфігурації тощо. Існує варіант власноручного визначення форми. Характеристики картинок дозволяють публікувати їх у Фейсбуці, Твіттері або надсилати електронною поштою. Якщо зображення вам потрібне в друкованому вигляді, надішліть його електронною поштою на будь-яку адресу, поставивши галочку у віконце «Отправить себе копию на ...(ваша електронна адреса)». Одержану поштою картинку включіть у документ і роздрукуйте. Інші сервіси такого профілю — англомовні. Більшість дозволяє створити український текст, але всі пояснення надаються англійською. Працювати із деякими з них допомагають інструкції, розміщені в Інтернеті. Але й за їх наявності розібратися з окремими сервісами не завжди буває просто. Крім того, можуть виникнути складності через відсутність потрібного програмного забезпечення.

Tagxedo. Інструкція з користування цим ресурсом розміщена за адресою: https://docs.google.com/document/d/1S5J0zd0regR_EnDTEfeum_7afchGEVbL0zoiBwvJWog/edit

Word Cloud Generator — досить простий у використанні ресурс, з яким можна працювати без глибокого знання англійської мови.

Wordle.net. Інструкція з користування цим ресурсом розміщена за адресою: http://www.slideshare.net/NataSysoenko/wordle-9675244.

Word It Out — ресурс, що дозволяє створити хмаринку не тільки з введеного вами тексту, але й зі слів, присутніх на будь-якому сайті. Інструкція з користування ресурсом розміщена за адресою: https://www.youtube.com/watch?v=HJT4jzcqUpU

Сервіси для власноручного розроблення онлайн-ігор
З розвитком технологій в інтернет-просторі з’являється дедалі більше сервісів для власноручного розроблення онлайн-ігор, вікторин, навчальних завдань. Вони дозволяють створити власний інтерактивний кросворд, комп’ютерну вікторину, гру з порівняно невеликою витратою часу. Недоліки: англійський інтерфейс значної частини сервісів, а за можливості вибрати мову користування — відсутність української. Рекомендовані нижче ресурси дозволяють обрати українську або російську мову інтерфейсу, тому їх досить легко засвоїти без звернення до інструкцій. Перевагами цих сервісів є також безкоштовне користування та велика кількість різновидів ігор та завдань, що можна створити за їх допомогою. Розроблену гру можна потім використати у масовому заході або розмістити на сайті бібліотеки.

LearningApps.org — сервіс для створення інтерактивних та мультимедійних навчальних блоків. Цей ресурс має багато плюсів, які спонукають користуватися ним. По-перше, у ньому можна обрати українську мову інтерфейсу. По-друге, він дозволяє створювати найрізноманітніші вправи та ігри. Незважаючи на педагогічну спрямованість більшості з них, у бібліотеці сервіс теж корисний. До створюваних у ньому вправ завантажуються малюнки, відео, аудіо. Нарешті, користуватися ресурсом легко і зручно. Хоча україномовні інструкції відсутні, але український інтерфейс значно спрощує орієнтацію на сайті. Для праці на ньому необхідна реєстрація. Усі вправи на ресурсі, розраховані на індивідуальну роботу на комп’ютері або мобільному телефоні. Ігри мають тільки один рівень, кількість питань обмежена, різна для кожного виду. Існує опція вбудовування створеної вправи у ваш сайт. Вікторини, розроблені за допомогою зазначеного сервісу в Миколаївській ОБЮ, представлені на сторінці «Ігромікс» розділу «Мультимедіа» на її сайті.

Umaigra — сервіс для створення дидактичних ігор. Мови інтерфейсу — італійська, англійська або російська, але можна створити україномовну гру. За простотою праці ресурс дещо поступається LearningApps.org. Він не дає змоги завантажити відео- та аудіоконтент. Але Umaigra має й переваги. На сайті можна створювати кількарівневі ігри з різними типами завдань. За потреби рівні налаштовуються так, щоб наступний був складніше за попередній. Готові ігри досить видовищні, із різноманітними сценаріями. Їх зразки представлені на головній сторінці сайту. Усі ігри, створені на ресурсі, розраховані на індивідуальну роботу на комп’ютері. Розмістити їх на вашому сайті не вийде, користувачеві надається посилання для відкриття кожної гри. З краєзнавчою грою, розробленою Миколаївською ОБЮ, можна ознайомитись за посиланням: http://umapalata.com/uschool/expo/annamz/8284.html?LANG=RU.

Фабрика кросвордів — дуже зручний та легкий у використанні сервіс для створення інтерактивних кросвордів. Надається вибір мови інтерфейсу: англійська або російська. А сам кросворд можна скласти багатьма мовами світу, серед яких є й українська. Можна ввести обрані слова, з яких програма сама згенерує кросворд, або створити його власноруч. Також існує опція вибору для розгадування кросвордів, зроблених іншими користувачами. Без реєстрації сайт дозволяє створити кросворд, зберегти його, роздрукувати, отримати посилання для редагування та для розгадування. При реєстрації список ваших кросвордів буде зберігатися на сервері і після входу ви матимете до нього доступ. Отже, якщо ви маєте намір постійно користуватися ресурсом, зручніше все ж таки зареєструватися. Але після цього ваш кросворд зможуть побачити інші відвідувачі сайту.

Зрозуміло, це не всі цікаві онлайн-сервіси, що існують у сучасному інтернеті. Охопити в одній статті навіть їх типи неможливо. Але запропоновані вище ресурси є хорошими інструментами для належного представництва бібліотеки у віртуальному світі.

Анна Мороз, методист Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва

Интересная статья? Поделись ею с другими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.