Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти
Головна Давайте познайомимось Про нас пишуть Соціокультурна діяльність Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Давайте познайомимось - Про нас пишуть

Алієв А. Соціокультурна діяльність Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва / Алієв А. Р., Медведева В. М. // Україна у світових глобалізаційних процесах: культура, економіка, суспільство : міжнародна науково-практична конференція, 20-21 березня 2019 р. : тези доповідей. Ч. 1. — Київ, 2019. — С. 11—13.

Як заохотити молодь до читання, чим зацікавити, щоб бібліотека стала для неї необхідною? Досвід показує, що надзвичайно удосконалюватись, розширювати коло знань, розвивати свій інтелект і просто цікаво проводити вільний час, дозволяють інтелектуальні ігри в бібліотеці. З 2010 р. команди юнаків та дівчат із різних куточків області брали участь у щорічних фестивалях інтелектуальних ігор на кубок мера м. Нова Одеса. Пропонувалися різні ігри, зокрема — «Що? Де? Коли?», «Брейн-ринг», командна «Своя гра». Перша спроба проведення ігор в форматі інтернет-мосту також була здійснена у 2010 р. Проект «Інтелектуальні онлайн-ігри “Ерудити”», здобувши перемогу в конкурсі «Бібліотечна послуга», став учасником у ярмарку бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади». Колектив Миколаївської ОБЮ отримав почесну грамоту Міністерства культури України.


У 2014 р. проводився обласний інформаційний марафон «БібліоIQ: полювання на ерудитів». Обласний молодіжний інформаційний марафон — це щорічний корпоративний проект Миколаївської ОБЮ та ЦБС Миколаївської області. З метою залучення юнацтва, молоді до бібліотек, розвитку їх творчих здібностей, розкриття інтелектуального потенціалу, підтримки стійкого інтересу до читання в рамках марафону кожна бібліотека мала провести заходи, які б дозволили їх учасникам розширити кругозір, перевірити свої знання, ерудицію та логічне мислення, виробити командний дух і вміння злагоджено працювати в єдиному колективі в умовах обмеженого часу. Використані форми заходів — ігри-подорожі, вікторини, ігри-знайомства, інтелектуальні онлайн-ігри, майстерні кросвордів, бібліобатл, конкурс книголюбів, благодійні акції, книжкові естафети-взаємні наради, бібліоквести. Тож юнаки та дівчата Миколаївщини змагалися між собою в різних галузях знань і не лише підвищували свою самооцінку, але й здобували нові знання. Нині на базі бібліотеки діє студентський клуб ерудитів, яким керує ведучий обласного клубу інтелектуальних ігор. Тренування проходять щотижня. Учасники клубу розвивають свій інтелект та ерудицію, пам’ять та уяву, набувають навичок креативного мислення, навчаються злагодженої роботи в команді і, що головне для нас, бібліотечних фахівців, юнаки і дівчата відвідують бібліотеку за власним бажанням, а не за наказом викладачів, читають «для душі», а не для оцінки.

Туристичне краєзнавство є ефективним засобом патріотичного виховання, дієвим інструментом для пізнання історико-культурної спадщини рідного краю та проведення змістовного дозвілля. У Миколаївській ОБЮ для юнацтва реалізується краєзнавча програма «Про минуле в ім’я майбутнього», що включає масові заходи, такі як краєзнавчі інтерактивні екскурсії вулицями Миколаєва і туристично привабливими куточками області; foot-квести; творчі зустрічі з літераторами, митцями, краєзнавцями, спортсменами, громадськими лідерами тощо; щорічні обласні молодіжні конкурси — «Моя майбутня професія», «Мій герой, мій кумир», «Герої нашого часу»; видавнича діяльність — випуск серій краєзнавчих біобібліографічних нарисів «Творча Миколаївщина»; наповнення електронної повнотекстової бази даних «Краєзнавство» статтями з місцевих періодичних видань; наповнення краєзнавчих електронних баз даних «Молодіжний рух Миколаївщини», «2014-... Герої Миколаївщини: пам’ятаймо!» фактографічною і бібліографічною інформацією; збирання унікальної фактографічної інформації для електронних баз даних «Легенди рідного краю», «Храми Миколаївщини», «Карта творчості», «Спортивна гордість Миколаївщини»; віртуальні форми на бібліотечному сайті — книжкові виставки, круїзи унікальними куточками області та екскурсії вулицями Миколаєва, цікавинки про окремих особистостей або знакові події, щомісячний календар знаменних дат

Більшість відеоматеріалів, розміщених на офіційному сайті бібліотеки присвячено популяризації літератури. Бібліотечний «Навігатор для книжкових хробачків» допомагає дізнатися про літературні новинки, викликає бажання перечитати улюблені. Цикли відеооглядів «Читай українське» та «Читацьке перехрестя» також сприяють цьому. Це допомагає збільшити аудиторію читачів, є вагомою підтримкою в просуванні літератури, книги і читання, народжує нові творчі ідеї. На офіційному сайті у розділі також розміщено аудіоблоги «Book History»та «Book Club», які знайомлять з цікавими фактами біографії відомих письменників та новинками книжкового фонду бібліотеки. Обласна бібліотека для юнацтва також використовує нестаціонарні форми бібліотечного обслуговування. Складовою частиною бібліотечної програми «Милосердя» є книгоношення — доставка літератури користувачам додому за попереднім замовленням. Цією послугою користуються і молодь з обмеженими фізичними можливостями, і люди похилого віку, які не можуть самостійно пересуватися. ОБЮ намагається подолати бар’єри, які існують для молоді з інклюзією на шляху доступу до інформації, якомога повніше і оперативніше задовольняти її інформаційні потреби. У вільному доступі на сайті розміщено цикл веб-уроків «Простір цифрових можливостей», а в самій бібліотеці для користувачів організовуються тренінги з комп’ютерної грамотності й цифрових технологій.

Справжньою «родзинкою» обласної бібліотеки для юнацтва є бенефіси молодіжних стартапів «Нова генерація лідерів». Щомісяця миколаївські учні та студенти зустрічаються з успішними, активними, творчими ровесниками, на їх прикладах вчаться, як можна себе реалізувати в житті (і не лише в професійному плані), обговорюють власні ідеї й проекти, знаходять підтримку від однодумців. Спілкування в такому форматі є надзвичайно цікавим. Модератор заходів додає яскраві штрихи до образу героя зустрічі, розповідає про цікаві факти його біографії. Молоді стартапери з задоволенням підхоплюють ініціативу та діляться своїми думками, планами на майбутнє, дають поради, мотивують, детально та професійно відповідають на численні запитання. В останні дні кожного місяця у бібліотеці панує «Молодість у віршах» — дівчата та хлопці проводять поетичні батли та музичні джем- сейшени. Щороку бібліотека для юнацтва, як творчий простір, розширює напрямки своєї соціокультурної діяльності для задоволення потреб своїх читачів, адже прагне діяти з молоддю в єдиному ритмі.


Алієв А.Р., магістрант, Медведева В. М., канд. пед.наук, професор, ПВНЗ «Київський університет культури», м. Київ, Україна

Интересная статья? Поделись ею с другими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.