Краєзнавчий калейдоскоп - Легенди рідного краю
15.06.2015 16:22
Пугачева скеля
Скільки завгодно знайдеться дивних куточків на Бузі, які чарують душу. Тут круто здіймаються уверх скелі. На окремих ділянках вони перевищують 70 метрів. Ці місця запорозькі козаки нарекли коротким твердим словом Гард. Тут протягом трьохсот років утримували військово-прикордонний пост, який називався Буго-Гардівською паланкою. І нині ці береги називають Гардом.
Напроти острова, з лівого берега, нависли три величезні скелі — Сова, Брама і Пугач. Остання — найкрутіша. Коли дивитися на неї з нижньої течії, від руїн старого млина, можна помітити подобу людського обличчя в профіль — кам'яний лоб, ніс, борода.
Давно це було, ще в ті часи, коли запорожці боронили рідний край від чужоземних набігів. Жив тоді сотник Пугач і стояв зі своєю сотнею на Гарді. Одного разу сила-силенна ханських вояків посунула на козацьку заставу. Послав Пугач гінця на Січ, щоб кошового попередити, а сам зі своєю сотнею вийшов назустріч орді, аби біля Бугу затримати ворога.
Схрестилися шаблі, почалася нерівна січа. Мужньо билися запорожці, почорнів степ від ворожих трупів. Але й козацькі ряди поріділи. І тоді Пугач гукнув до кількох товаришів:
— Хлопці, на скелю! Провчимо ворогів!..
І повернув коня сотник. Зрозуміли його козаки, помчали за отаманом. Чи видано, щоб козак показав спину в бою? Заохочені втечею козаків, ординці кинулися навздогін, щоб захопити втікачів живими. Козаки піддавали азарту, підпускаючи їх все ближче. Ще мить — і охопить аркан статуру Пугача. Та козаки пришпорюють коней і щодуху скачуть до Бугу. Ось уже чути гуркіт порогів, ось уже скеля, похила з боку степу і обривиста від річки. Сотник перший вискочив на неї.
— Пугу-пугу! — крикнув гучно і кинувся разом з конем в урвище.
— Пугу-пугу! — відізвалися товариші і — стрімголов за отаманом.
Не змогли нападники стримати розгарячілих коней: кількадесят переслідувачів зірвалися зі скелі і знайшли свою могилу в бузьких хвилях. Так загинули козаки. З того часу називають скелю Пугачевою.
< Попередня | Наступна > |
---|