Головна | Афіша | E-FreeLibrary | Каталог | Блог | Контакти

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Творча лабораторія для фахівців - Мережа юнацьких структурних підрозділів

Читачами бібліотек області у 2009 році стали 69723 особи юнацького віку; обласної бібліотеки для юнацтва — понад 5 тисяч (для статистики використовувалась цифра єдиного зареєстрованого читача). Згідно із даними Обласного управління статистики на 01.01.2009 р. в Миколаївській області проживає 117207 жителів юнацького віку. Охоплення читанням складає 59,5%. Порівняно з показниками минулого року кількість читачів юнацького віку зменшилася на 3,5 тисячі чоловік. Це, в першу чергу, пов'язано з демографічною кризою: за 2009 рік кількість жителів віком від 15 до 21 років по області в порівнянні з 2008 роком зменшилася на 7,6 тисяч осіб. Найвищий показник охоплення читанням жителів юнацького віку мають Очаківська (99,2%), Новоодеська (98,6%), Арбузинська (87,9%), Вознесенська (87,7%), Врадіївська (86,2%) ЦБС. Найменший показник спостерігається в ЦБС м. Вознесенська (29,9%) та м. Очакова (30,1%).


Впродовж року бібліотеки вивчали різноманітні аспекти читання, стану бібліотечного обслуговування, громадської думки про бібліотеку. Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва провела обласне соціологічне дослідження “Інформаційні потреби молодіжного середовища та можливості бібліотеки в їх задоволенні”. В дослідженні взяли участь 13 центральних районних бібліотек області, ЦБ ЦБС м. Первомайська та 156 сільських бібліотек-філій. Було проанкетовано 5022 особи віком від 15 до 21 року з метою виявлення рівня відвідуваності і мотивів звернення до бібліотек, спектру джерел інформації, незадовільного попиту, якості обслуговування.

В ЦБС області проводились і самостійні соцдослідження. В Арбузинській — анкетування щодо здорового способу життя; “Моє хобі — читання”; “Бібліотека для мене — це...”. У Веселинівській ЦБС — анкетування “Ставлення читача до умов бібліотечного обслуговування”; “Моє місце в житті громади”. Кривоозерська ЦБС провела загальносистемне соціологічне дослідження “Читання із покоління в покоління”. В Новоодеській ЦБС пройшли маркетингово-соціологічні дослідження “Ви і ваші книги”, “Обирай майбутнє” (з профорієнтації), тестування “Екологія міста: ваша думка”, опитування “Що ти знаєш про СНІД?”, “Що я очікую від зовнішнього тестування”. У Врадіївській ЦБС проведено соціологічну розвідку “Ти і твоя бібліотека”.

Популярними формами роботи з молоддю залишаються клуби за інтересами та творчі об'єднання, яких в бібліотеках Миколаївської області налічується 109. Молодіжний клуб “Підліток і закон” Жовтневої ЦБС в партнерстві з фахівцями Жовтневої лікарні та громадської організації “Любисток” провів для молоді та юнацтва тренінги “Шкідливі звички: алкоголізм, наркоманія, тютюнокуріння”, “Протидія торгівлі людьми”, акції “Зупинимо СНІД”, “Швидка інформаційна допомога”. Цикл цікавих вечорів “Талановита молодь Снігурівщини” відбувся у музичній вітальні “Світоч”, яка діє при Снігурівській ЦРБ. Обговорення, бесіди, уроки життя, розмови по душам відбуваються на засіданнях клубу «Діалог» Снігурівської ЦРБ, де кожен має право на захист власної думки. Об’єднання “Оберіг”, “Джерело”, “Алий парус”, “Людина і природа” Доманівської бібліотечної системи згуртовують молодих людей на основі їх захоплень, розвивають творчу активність, ерудицію, виховують культ читання. Клуби мають пізнавально-розважальний характер, що імпонує духовній енергетиці молоді. У Кривоозерській ЦБС не один рік працюють клуби за інтересами “Витоки” і “Чиста криниця”.

Всі бібліотеки області значну увагу приділяють патріотичному вихованню молоді. В рамках районної комплексної програми “Молодь Казанківщини” в Казанківській ЦРБ відбувся круглий стіл “Соборність України: від ідей до сьогодення”. Серед юних користувачів Березнегуватської ЦРБ було розповсюджено анкету “І нехай покоління знають...”, аналіз відповідей якої показав, що юнаки дуже мало знають і читають книг про війну. З метою викликати цікавість юнаків та дівчат до подій Великої Вітчизняної війни, розповісти про мужність і стійкість наших солдат бібліотекою організовано довгострокову акцію “Прочитай книгу про війну”, проведено цикл заходів. Очаківською ЦБС реалізовано цікавий краєзнавчий проект “Війна очима земляків”.

Ключовим чинником соціальної адаптації молоді в суспільстві є формування правової культури. За підтримки районного управління юстиції, районного центру зайнятості, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, райвійськомату та лікарні при Вознесенській ЦРБ продовжує працювати правовий лекторій для молоді “Знай закон з молоду”. В Казанківській ЦБС проведено юридичні брейн-ринги “По лабіринтах права”, “Злочин можна попередити”. В бібліотеках Врадіївської ЦБС проведено зустрічі з правоохоронцями: “Молодь і право”, “За справедливість і законність”, “Молодь і міліція” (ЦРБ), “Молодь і закон” (Адамівська сбф), експрес-гра “Подорож країнами закону, права і моралі” (Н-Павлівська сбф), диспут “Що таке правомірна поведінка” (Захарівська сбф). В Березанській ЦРБ працює молодіжний клуб “Ровесник”, де здійснюється правове інформування юнацтва і зустрічі з юристами.

Значний напрямок роботи бібліотек з молоддю — популяризація здорового способу життя. В бібліотеках Первомайської ЦБС проведено спортивну вікторину “Зірковий час”, літературну годину “Здоров’я молоді — здоров’я нації”, бесіду “Сьогодні “кайф”, а завтра — що?”. В Братській ЦРБ для старшокласників, учнів училища організовано “Олімпійський тиждень”: презентації книжково-ілюстративних виставок, години цікавих повідомлень, спортивний калейдоскоп “Україна Олімпійська”. Бібліотеками Березанської ЦБС для учнів організовані ток-шоу, вікторини, години міркувань, зустрічі із спеціалістами. В Секретарській сбф Кривоозерської ЦБС пройшла акція “Обміняй цигарку на цукерку”, а в Берізківській сбф — аукціон думок “СНІД не для мене. Це вибір не мій!”, конференція “Шкідливі звички шкільної молоді”.
До Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом молодь Очаківського району взяла участь у медичних тренінгах “Що ти знаєш про СНІД?”, фестивалі здоров’я “Молодь проти наркотиків”. А в Очаківській ЦРБ пройшов Тиждень несекретної інформації “СНІД у запитаннях і відповідях” за участю медичних працівників та психологів.

Дуже важливо вірно зорієнтувати молоду людину щодо вибору свого шляху в житті. Допомогою в цьому є заходи, що проводять бібліотеки області з профорієнтації. В Центральній бібліотеці Вознесенської ЦБС цікаво, з використанням новітніх інформаційних технологій, пройшов День інформації “Горизонти майбутнього, дороги до професії”. Інформаційна зустріч з фахівцями різних професій “Вибери майбутню професію” відбулася у Бузькій б/ф. Ярмарок професій “Моя професія – моя гордість” пройшов у Воронівській б/ф. Новобузька ЦБС спільно з районним центром зайнятості провела профорієнтаційний калейдоскоп “Що пропонує ринок професійного влаштування”, молодіжний диспут. В ЦБС м. Первомайська спільно з центром зайнятості, управлінням освіти проведена акція “Обираємо майбутню професію” та “Ярмарок професій” під гаслом “Живи і працюй в Україні”. Бібліотеки Доманівської ЦБС провели гру-конкурс “Професії села”, соціальний ринг “Молодь і економіка”, молодіжний калейдоскоп “Нам в житті цікаве все”.

Бібліотеки сприяють формуванню у юнацтва турботливого становлення до екології, тваринного і рослинного світу. Первомайською ЦБС за програмою “Земля в долонях турботи” проведені екологічні уроки, екологічний марафон, виставки, біовікторина, година довкілля. Екології присвятили свою роботу і члени клубу “Еколог”, який діє при Куйбишевській бібліотеці-філії Снігурівської ЦБС. Бібліотека спільно зі школою організувала і провела екологічну акцію “Врятуємо первоцвіти”. Бібліотекарі Березанської ЦБС провели екологічні години, Дні довкілля, екологічні брейн-ринги. Арбузинська ЦРБ організувала екологічні акції “За воду і життя”, “Голос рідної природи серцем слухати навчись”, День екології, години екологічної інформації. Вперше ОБЮ запропонувала всім ЮСП ЦБС області провести День єдиних дій — обласний Інформаційний молодіжний патруль  “Обережно — Амброзія!”. До заходу активно долучилися Веселинівська, Миколаївська і Очаківська ЦБС. Проводилися круглі столи, екологічні уроки, оформлялися інформаційні вітрини, книжкові виставки, організовано суботники зі знищення амброзії,  підготовлено буклети, листівки про небезпечність цієї рослини; серед населення  розповсюджено флаєри. На жаль, інформацію про проведення заходів районні бібліотеки надіслали не оперативно, крім Веселинівської ЦРБ.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Краєзнавча діяльність — одна із важливих сфер роботи бібліотек. В бібліотеках Березанської ЦБС створено міні-музеї та кімнати історії, які є центрами відтворення регіональних та локальних традицій. Бібліотеками Первомайської ЦБС щоквартально видається інформаційний список “Літературне сузір’я Первомайщини”, бібліографічний список “Криниця вічної краси”. Організовано презентації книг серії “Південна бібліотека”. Бібліотекарі Братської ЦБС проводили круїз-вікторини, конкурси, подорожі рідним краєм. В Казанківській ЦРБ працює краєзнавчо-інформаційний центр “Мій край”: формуються теки “Казанківщина: початок біографії”, “Наш край у роки голодоморів”, “Видатні земляки”, “У полум’ї Великої Вітчизняної”, “Казанківщина літературна”, “Наше сьогодення”; проводилися фотоконкурси, вікторини. Бібліотеки Арбузинської ЦБС провели краєзнавчу подорож, вечір-зустріч, краєзнавчий брейн-ринг, народознавчий турнір. В Кривоозерській ЦБС проведені літературні свята, краєзнавчі уроки, години народознавства для молоді, організовувалися пошукові розвідки.

Оперативне задоволення інформаційних потреб користувачів є головним у інформаційно-бібліографічній діяльності бібліотеки, що вимагає ефективно використовувати потенціал інформаційних ресурсів. У 2009 році Баштанська ЦРБ започаткувала службу “Інтернет-сервіс”, яка пропонує різноманітний спектр послуг: інтернет-довідка, підготовка вебліографічних списків корисних інтернет-ресурсів, швидка інформаційна допомога у підборі матеріалу для рефератів та курсових робіт, інші послуги на основі комп’ютерних технологій. До послуг читачів зібрано CD-теку: “Законодавство України”, “Історія України”, “Точні науки”, “Природничі науки”, “Словники України” та інші. Більшість бібліотек-філій Єланецької ЦБС обрали моделями розвитку напрями, пов'язані з соціально-освітньою інформаційною підтримкою дітей та юнацтва. Груповим інформуванням по ЦБС охоплено 76 читацьких груп, а абонентами індивідуального інформування є 183 читача ЦБС. Напрацьована система взаємодії з районною службою у справах сім'ї, дітей та молоді. У Вознесенській ЦРБ створені бази даних «Соціально-економічний портрет регіону», «Законодавчі акти органів місцевої влади», «Прогулянка старим містом» (з історії вулиць м. Вознесенська), «Відбиті в граніті» (з історії пам'ятників).

В 2009 році проводилися заходи з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників, а саме з удосконалення бібліотечного обслуговування юнацтва. На базі Маринівської сільської бібліотеки-філії (Доманівська ЦБС) пройшов семінар-тренінг “Культурні потреби молоді та система їх задоволення в бібліотеці”. В Вознесенській ЦБС провели семінар-тренінг на тему “Діти і молодь на шляху до інформаційного суспільства”. В Братській ЦБС відбувся семінар “Формування правової освіти підлітків — пріоритетний напрямок роботи бібліотек району”. Новоодеська ЦРБ підготувала та видала “Аналіз діяльності юнацького структурного підрозділу Новоодеської ЦБС за 2009 рік”. В Казанківській ЦБС спільно з районним Центром у справах сім’ї і молоді для бібліотечних працівників проведено круглий стіл “Бібліотека. Молодь. Дозвілля. Самореалізація. Оздоровлення. Розширення світогляду”. Для вивчення стану бібліотечного обслуговування юнацтва та надання методичної допомоги в Снігурівській ЦБС відбувся тематичний виїзд “Організація роботи з творчою молоддю”; проведено семінар “Бібліотеки району в реалізації правової освіти дітей та юнацтва”.

Організаційно-методична робота Обласної бібліотеки для юнацтва протягом 2009 року була різноманітною як по формі, так і по змісту: виїзди в ЮСП ЦБС області з метою надання методичної та практичної допомоги, видання методично-бібліографічних матеріалів, використання сайту ОБЮ як дистанційного майданчика для розповсюдження вдалого досвіду бібліотечної роботи з юнацтвом та молоддю. У вересні на базі ОБЮ та Баштанської ЦБС проведено Регіональний міжобласний семінар для працівників юнацьких структурних підрозділів бібліотек Миколаївської та Херсонської областей за темою: “Бібліотека як активний учасник процесу формування національної свідомості молодої людини”. Всі учасники семінару отримали комплект методичних і бібліографічних видань ОБЮ.

З метою активізації роботи з молоддю, пошуку більш ефективних моделей партнерства ОБЮ розробила Програму по створенню Центрів сприяння соціальній адаптації юнацтва на базі Баштанської, Вознесенської, Снігурівської ЦРБ та ЦРБ м. Первомайська. Концепцію експерименту затверджено Постановою колегії управління культури облдержадміністрації № 6 від 29.05.09, а Наказом управління культури № 268 від 30.11.09 затверджено Програму. Разом з бібліотекарями і соціальними партнерами Програми проведено “круглий стіл” “Соціалізація юнацтва на Миколаївщині: пошук ефективних форм допомоги з використанням сучасних технологій”, прийняті Рекомендації, створено Оргкомітет з реалізації Програми.

Новою формою партнерства з районними ЦБС по залученню молоді до читання став Фестиваль молодіжної книги “Спокуси книжкової весни”, який пройшов в квітні в Домі творчості для дітей та юнацтва міста Снігурівка в рамках урочистого закриття Тижня дитячої та юнацької книги. Організаторами стали ОБЮ і Снігурівська ЦРБ.

2009 в Україні проголошено Роком молоді. З метою сприяння інтелектуальному і культурному розвитку молодих громадян Миколаївщини, підтримки їх творчого потенціалу Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва протягом року ініціювала ряд обласних творчих конкурсів і обласних турів Всеукраїнських конкурсів для молоді. В обласному турі Всеукраїнського конкурсу “Я — патріот” взяли участь читачі ОБЮ і 14 ЦБС області, надіславши 71 роботу. Найбільш активними були ЦБС Доманівського, Миколаївського, Баштанського Кривоозерського, Веселинівського, Вознесенського районів. Переможцями обласного туру стали учасники з Доманівської та Новоодеської ЦБС, а Всеукраїнького — учасниці з Доманівки. Обласна бібліотека для юнацтва, Новоодеська і Доманівська ЦРБ отримали від Державної бібліотеки України для юнацтва Подяки за якісну організацію конкурсу.

Учасники обласного туру Всеукраїнського конкурсу-вікторини “Україна — європейська держава” з 12 районів області відповіли на 21 запитання і обґрунтували власне бачення європейської інтеграції України. П'ять центральних районних бібліотек організували попередній відбір робіт на районному рівні: Арбузинська; Баштанська; Веселинівська; Миколаївська; Новобузька.

У 2009 році втретє проведено обласний конкурс “Легенди рідного краю”, в якому взяли участь читачі 9 районних ЦБС. Переможцями стали читачі зі Снігурівської, Доманівської, Новобузької ЦБС та м. Первомайська. Найкращі роботи увійдуть до збірки, яку планується видати у видавництві І. Гудим. В обласному молодіжному фотоконкурсі “В об'єктиві — молодь” взяли участь 23 автори з м. Миколаєва, Миколаївського, Веселинівського і Первомайського районів області. За результатами відбулася виставка фотографії “Світ очима молоді”, на якій було представлено 65 фотографій. Кращі конкурсні роботи ввійшли у каталог виставки. 18 грудня відбулася урочиста церемонія нагородження переможців конкурсів “В об'єктиві — молодь”, “Легенди рідного краю”, “Я — патріот!”. А 25 грудня Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва при підтримці соціальних партнерів організувала поїздку учасників обласних турів Всеукраїнських конкурсів до Києва, екскурсію до Верховної Ради України і Представництва Європейської Комісії в Україні.

Декілька заходів були спрямовані на поповнення фондів районних ЦБС. В 2009 році Миколаївська ОБЮ разом із соціальними партнерами розпочала обласну молодіжну акцію “Книжковий хіт”. Проведено SMS-опитування молоді щодо улюбленої книги, на підставі якого було придбано і сформовано 4 комплекти найпопулярніших книг для передачі в районні бібліотеки, які є учасниками Програми по створенню Центрів сприяння соціальній адаптації юнацтва. Це Баштанська, Вознесенська, Снігурівська центральні районні бібліотеки і Центральна міська бібліотека м. Первомайська. Протягом 2010 року улюблені книги молоді Миколаївщини будуть подорожувати Book-кросінгом по сільських бібліотеках-філіях цих 4 районів. Результатом співпраці ОБЮ з громадськими молодіжними організаціями стала акція по збору книг для ровесників з сільської місцевості “Молодь для молоді”. Книги передано в Кривоозерську ЦБС. У співпраці з викладачами Інституту історії і права Миколаївського державного університету ім. В Сухомлинського і видавця Ірини Гудим підготовлено до друку краєзнавче видання «Степная Троя Николаевщины», більша частина накладу якого буде передано до районних ЦБС.


Пріоритетні завдання на 2010 рік:

1. Проведення паспортизації ЮСП з метою вивчення об'єктивної картини матеріально-технічної, інформаційно-ресурсної бази юнацьких підрозділів і роботи з юнацтвом.
2. Організація корпоративних проектів — обласних акцій, фестивалів молодіжної книги, естафет.
3. Підвищення престижу читання через залучення молоді до участі у Всеукраїнських і обласних конкурсах, вікторинах.
4. Створення в кожній районній бібліотеці молодіжного бібліотечного активу з метою лобіювання інтересів бібліотеки як території молоді.
5. Розвиток соціального партнерства з організаціями і установами, які працюють з молоддю, укладання угод про спільну діяльність.
6. Розробка плану реалізації Програми по створенню Центрів сприяння соціальній адаптації юнацтва і створення Центрів (Баштанська, Вознесенська, Снігурівська ЦРБ і ЦБ м. Первомайська).
7. Впровадження дистанційних форм роботи з молоддю області з використанням сучасних комп'ютерних технологій.
8. Використання сайту ОБЮ для діалогу між ОБЮ і бібліотеками області, для організації цікавих і соціально вагомих віртуальних проектів для молоді Миколаївщини.

Интересная статья? Поделись ею с другими:


RSS-підписка

Підписка на публікації

Введіть ваш email:

Delivered by FeedBurner


Прозорро - публічні закупівлі

Я МАЮ ПРАВО!

Единая страна!
.